Stacja ładowania samochodów elektrycznych jako pomysł na biznes — za i przeciw

Szukasz pomysłu na biznes? Zastanawiasz się, czy dobrym posunięciem będzie założenie stacji ładowania samochodów elektrycznych? Poznaj argumenty za i przeciw. Sprawdź, kto pomoże Ci zrealizować plan i czy na pewno tego typu inwestycja jest opłacalna.

Stacja ładowania pojazdów elektrycznych – wykonawca

Aby móc pomyśleć o założeniu biznesu opartego na stacji ładowania samochodów elektrycznych, trzeba w pierwszej kolejności znaleźć firmę, która zajmie się zaprojektowaniem, generalnym wykonawstwem, a później serwisem i utrzymaniem inwestycji. W Polsce wbrew pozorom nie ma zbyt wielu takich przedsiębiorstw. Nasz rynek jeszcze nie jest gotowy na aż takie zapotrzebowanie. Na Śląsku i w Małopolsce można znaleźć jednak firmę, która kompleksowo zajmuje się stacjami ładowania pojazdów elektrycznych. Dzięki temu można mieć pewność, że cała inwestycja będzie domknięta na ostatni guzik. Nowoczesne, wydajne stacje ładowania samochodów elektrycznych w Chrzanowie pomoże zrealizować Sigmapolska.pl, która oferuje zarówno rozwiązania wolnostojące, jak i kompaktowe. Dzięki temu może odpowiedzieć na każdą potrzebę. Projekt może być skromny, jak i obsłużyć kilka pojazdów.

Stacja ładowania samochodów elektrycznych jako biznes – dlaczego warto?

Warto pomyśleć o postawieniu własnej publicznej stacji ładowania pojazdów elektrycznych, gdyż na polskich drogach można zauważyć coraz więcej „elektryków”. Nikogo to nie dziwi. Staramy się żyć coraz bardziej ekologicznie. Auta elektryczne nie tylko nie wydalają spalin, ale też są znacznie cichsze. Im więcej tego typu pojazdów na drogach, tym więcej zapotrzebowania na stacje ładowania. A że jest ich mało – warto potraktować to właśnie jako pomysł na biznes.

Posiadacze samochodów elektrycznych często decydują się na montaż własnej stacji ładowania, ale nie zawsze mają na to przestrzeń. Właśnie dlatego warto wyjść ich potrzebom naprzeciw. Oczywiście konieczne jest postawienie takiej stacji w ogólnodostępnym miejscu. Rośnie ilość aut elektrycznych, więc każda nowa stacja powinna cieszyć się popytem. Płatna stacja może szybko się zwrócić i przynosić spore dochody.

Stacja ładowania samochodów jako biznes – argumenty przeciwko

Niestety, gdy chce się zarabiać na stacji ładowania samochodów elektrycznych, trzeba nie tylko znaleźć ruchliwą lokalizację, ale przede wszystkim taką, w której będzie można postawić inwestycję. Musi mieć bowiem odpowiedni dostęp do prądu. Oczywiście ideałem byłoby, gdyby nie był to nieekologiczny prąd z elektrowni, ale pochodzący z OZE. Wybierając lokalizację, trzeba również postawić na takie miejsce, które będzie miało dobry dojazd. Stacja musi dobrze się prezentować. Co więcej, musi zapewnić bezpieczeństwo korzystania.

Może się okazać, że zakup lub wynajem miejsca pod stację, jej budowa i koszty energii będą tak wysokie, że zyski nie będą w stanie nigdy nadgonić poniesionych wydatków. Więc z biznesowego punktu widzenia stacja ładowania pojazdów może nie być rentowna.

Inwestycja w stację ładowania pojazdów elektrycznych powinna być bardzo przemyślana. Wymaga dużych nakładów finansowych. Trzeba też znaleźć dobre miejsce i rynek zbytu. Tak więc na pewno nie jest to pewny sposób na zarobek. Jednak z wizerunkowego punktu widzenia jest to coś, co może się sprawdzić na nowych osiedlach, w centrach miast, czy w galeriach handlowych. Na pewno jest to rzecz, którą trzeba dobrze przemyśleć.