Podczas montażu robota koszącego częstym problemem jest odpowiednie wyznaczenie obszaru roboczego dla urządzenia. Jest to najważniejszy etap instalacji automatycznej kosiarki. Dzięki temu będzie on w stanie odpowiednio skosić cały trawnik, łącznie z obrzeżami. Ważna jest także ochrona elementów takich jak: roślinność, ścieżki czy architektura ogrodowa.

Przewody ograniczające

Montaż robota koszącego zaczyna się od ustawienia stacji ładującej. Następnie wyznaczamy teren pracy kosiarki. Kluczową rolę w wyznaczaniu obszaru pracy robota koszącego są przewody ograniczające. Dzięki nim kosiarka rozpoznaje granicę terenu, który ma skosić. Kiedy najedzie na przewód automatycznie zawraca w drugą stronę. Początek takiego przewodu musi być wpięty w stację ładującą. Następnie przewód rozkładamy na brzegach trawnika. Pamiętajmy o tym, żeby odpowiednio odznaczyć teren, gdzie znajdują się np. rabaty. Robimy to za pomocą wyznaczania specjalnych wysp, które robot będzie omijał.

Przewód mocujemy za pomocą specjalnych kołków, które go stabilizują. W ten sposób nie musimy się martwić tym, że przewód zostanie przerwany lub przemieszczony. Pamiętajmy o tym, że koniec przewodu również musi zostać podłączony do stacji ładującej. Dzięki temu stworzymy pętlę, dzięki której robot będzie wiedział jaki teren ma skosić.

Przygotowanie odpowiedniego obrzeża trawnika

Przewód ograniczający powinien być odpowiednio oddalony od ścian, ścieżek oraz roślinności. Powstaje więc obrzeże, z którym roboty koszące często mają problem. Jednak istnieje możliwość zagospodarowania terenu w taki sposób, aby nie musieć używać tradycyjnej kosiarki tylko do obrzeża trawnika. Przede wszystkim musimy pamiętać o tym, żeby obrzeża były na poziomie trawnika równo z ziemią. Kosiarki automatyczne źle znoszą wystające progi.

Progi uniemożliwiają poprawną pracę robota. Mogą one powodować zawieszanie się kosiarki lub jej wypadanie poza pętlę ograniczającą. Zachowanie takiego samego poziomu pozwoli kosiarce wyjechać lekko poza obszar trawnika oraz bezpiecznie wrócić na teren pracy. Niektóre modele ze względu na swoją konstrukcję są w stanie wyjechać poza krawędź trawnika. W ten sposób mogą one dosięgnąć nożem każde obrzeże.

Jeżeli w naszym ogrodzie występują przeszkody, które kosiarka ma omijać, warto przygotować odpowiednią od nich odległość. Obrzeże w takich przypadkach powinno wynosić około 20 centymetrów. Można je wykonać z różnego rodzaju materiałów. Może to być kostka betonowa, granitowa, płyty kamienna czy kratka trawnikowa, która posypana będzie żwirem. W ten sposób stworzymy odpowiedni teren do pracy robota koszącego i tym samym zadbamy o wizualny wygląd naszego ogrodu. Odpowiednio przygotowując obrzeże naszego trawnika możemy liczyć na poprawny montaż robota koszącego w naszym ogrodzie.

 Jak wyznaczyć obszar pracy robota koszącego