Rankingi banków - źródło wiedzy o produktach bankowych

Bank to miejsce, w którym niejednokrotnie powierzamy oszczędności całego życia. Dodatkowo znaczącym momentem w życiu wielu ludzi jest zaciągnięcie kredytu hipotecznego. Z tych powodów wybór odpowiedniego produktu bankowego nie jest prosty. Pomocne mogą okazać się rankingi banków.

  1. Konta osobiste - jakie wybrać najlepsze?
  2. Jak wybrać konto oszczędnościowe?
  3. Wybór lokaty — jakimi kryteriami się kierować?
  4. Jak wybrać kredyt hipoteczny?
  5. Wybór produktów bankowych nie musi być trudny

Konta osobiste — jakie wybrać najlepsze?

Podstawową decyzją, jaka podejmowana jest niejednokrotnie u progu dorosłości, jest wybór konta osobistego. Niejednokrotnie głównym kryterium jego doboru są darmowe usługi. W pełni bezpłatne konta osobiste są jednak oferowane przez banki coraz rzadziej. Nie oznacza to jednak, że posiadanie i korzystanie z bankowości osobistej musi wiązać się z dużymi kosztami. W wielu przypadkach korzystanie z nich może okazać się w pełni darmowe. Warunkiem jest dobór oferty dopasowanej do osobistych potrzeb. Przed wyborem konta osobistego warto zatem dokładnie przeanalizować, na jakich usługach najbardziej nam zależy. Może okazać się, że w wielu bankach można zostać zwolnionym z comiesięcznego opłacania karty, jeśli wykona się w każdym miesiącu określoną liczbę transakcji kartą.
Warto dowiedzieć się również, czy dany bank umożliwia korzystanie ze wszystkich bankomatów, oraz jeśli tak, ile kosztuje wypłata pieniędzy. Taka wiedza może być szczególnie przydatna podczas wyjazdu za granicę.

Jak wybrać konto oszczędnościowe?

Kolejnym ważnym wyborem, przed którym stoi klient banku, jest wybór konta oszczędnościowego. To dobry sposób na oszczędzanie pieniędzy i ich ochronę przed wpływem inflacji, a przy tym dobry zamiennik dla lokaty. W przeciwieństwie do lokaty najczęściej nie jest konieczne jednak zamrażanie pieniędzy na dłuższy okres. Zaletą konta oszczędnościowego jest również możliwość wypłaty części pieniędzy za pomocą przelewu — najczęściej jeden transfer pieniędzy w miesiącu nie jest obarczony żadnymi opłatami. Dodatkowo wcześniejsza wypłata całości środków nie skutkuje utratą odsetek. Co więcej, na rachunku oszczędnościowym nie ma zazwyczaj limitu trzymanych środków.
Mimo to warto pamiętać, że konta oszczędnościowe są również oprocentowane w stosunku rocznym. Duże znaczenie przy wyborze konta oszczędnościowego ma kapitalizacja odsetek. Im częściej odsetki dopisywane do salda rachunku, tym korzystniejsza jest oferta konta oszczędnościowego.
Na atrakcyjną ofertę konta oszczędnościowego mogą liczyć przede wszystkim nowi klienci banków. Korzystna finansowa propozycja ma na celu zachęcenie nowe osoby do skorzystania z oferty instytucji finansowej. Niejednokrotnie promocja obejmuje jednak jedynie nowe środki. W takim przypadku z oferty skorzystać mogą również stali klienci banku.
Przed założeniem konta oszczędnościowego warto pamiętać również o ostatniej decyzji Narodowej Rady Pieniężnej, która obniżyła stopy procentowe do 0,1%. Oznacza t znaczne obniżenie zysków, jakie otrzymać można z konta oszczędnościowego.

Wybór lokaty — jakimi kryteriami się kierować?

Obniżenie stóp procentowych wpłynęło również na zysk z lokat. Z tego powodu oferty banków stają się coraz mniej atrakcyjne. Mimo to, lokata lub konto oszczędnościowe może nadal stanowić jeden ze sposobów na ochronę oszczędności przed inflacją.
Na rynku bankowym dostępnych jest wiele ofert lokat. To dobry wybór dla osób, które do ulokowania mają określoną kwotę pieniędzy i chcą otrzymać jak najwyższe oprocentowanie swoich oszczędności.
Jak wybrać kredyt hipoteczny?
Często wybieranym produktem bankowym jest również kredyt hipoteczny. Dla większości ludzi to bardzo ważne zobowiązanie finansowe, z tego powodu odpowiedni dobór oferty jest szczególnie ważny. Przy wyborze kredytu hipotecznego ważną kwestią jest wysokość wkładu własnego. Obecnie większość banków wymaga posiadania 20% wartości nieruchomości. Niektóre z banków podwyższyły wkład władny do 30%. Posiadanie takiej sumy nie jest jednak jedynym wyjściem. Inną opcją jest skorzystanie z usługi tzw. ubezpieczenia wkładu własnego. Zazwyczaj skorzystanie z takiego rozwiązania nie jest jednak najtańsze.
Inne czynniki, które wziąć należy pod uwagę, wybierając kredyt hipoteczny to oprocentowanie, prowizje i ubezpieczenie nieruchomości i mieszkańców. Koszty kredytowe zależą również od długości kredytowania oraz kwoty całego kredytu.

Ranking banków - wybór produktów bankowych nie musi być trudny

Kontakt z bankiem i wybór odpowiedniej dla oferty dla wielu ludzi nie jest prosty, a w dodatku kojarzyć może się ze stresem. Decyzji otworzeniu konta lub zaciągnięcia kredytu nie ułatwia mnogość dostępnych na rynku ofert. Nic więc dziwnego, że skorzystanie z propozycji banków poprzedzone jest niejednokrotnie długotrwałą analizą.
Przed wyborem produktu bankowego warto skorzystać z wktorymbanku.pl - rankingi banków, które mogą znacząco ułatwić wybór odpowiedniego produktu bankowego. Znaleźć tam można zarówno analizy, jak i porównania kont oszczędnościowych, osobistych, firmowych, lokat oraz kredytów hipotecznych i gotówkowych. To sprawdzone źródło wiedzy także w innych zagadnieniach związanych z bankowością, np. przy wyborze konta bankowego najlepszego dla dziecka.