W wielu miejscach stosuje się dzisiaj gotowe garaże blaszane. To konstrukcje budowlane, gdzie bez problemu można trzymać swoje pojazdy, jak również wiele innych podręcznych rzeczy. Musi być to jednak dobrze zamontowany garaż, dzięki czemu nie będziemy musieli się obawiać, że całość "porwie" nam porywisty wiatr. Bardzo ważny jest każdy krok, którego w żadnym wypadku nie można pomijać. Do wyboru mamy współpracę z firmą specjalizującą się wykonywanie takich garaży blaszanych lub samodzielnie wykonanie całej konstrukcji.

Krok po kroku

Zanim powstanie jakakolwiek konstrukcja budowlana, należy pomyśleć o przygotowaniu podłoża, gdzie garaż musi stanąć. W pierwszej kolejności wyrównanie całego terenu, dzięki czemu nie powstaną żadne nierówności niekorzystnie wpływające na cały garaż. Potem należy wykonać wylewkę betonową lub można pomyśleć o położeniu kostki brukowej. Która opcja jest korzystniejsza? To zależy od dostępnych finansów. Jedna i druga opcja jest dobra i będzie zapewniała stabilne podłoże pod garaż blaszany. Przy czym z każdej strony należy dodać dodatkowe kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt centymetrów, aby zapewnić sobie swobodę wykorzystywania go w przyszłości.

Zanim garaż zostanie zamocowany, należy dokonać wyboru całej konstrukcji budowlanej - w szczególności, jeżeli chodzi o dach. Tak, istnieje kilka rodzai garaży blaszanych, jeżeli bierzemy pod uwagę strop. Do wyboru mamy garaż ze spadem na tył, ze spadem na przód, ze spadem na lewo lub na prawo, dwuspadowy przód i tył oraz dwuspadowy lewo i prawo. Tak, dla niektórych ta sprawa może wydawać się błaha - w szczególności, jeżeli weźmiemy pod uwagę garaż stosujący samodzielnie. Jeżeli garaż będzie stanowił konstrukcje połączoną z innym domem, to należy fakt dachu uwzględnić przed jego postawieniem, aby wszystko stworzyło spójną całość.

Jak zamontować garaż blaszany?

Teraz, kiedy podłoże jest już kompletnie przygotowane pozostaje zmontowanie wszystkiego w jedną całość. Producent garaży blaszanych na ogół zapewnia ekipę, która bierze się za jego składanie i mocowanie do podłoża. Jeżeli jednak nie będzie takiej opcji, to na pewno do całości będzie dołączona instrukcja obsługi, dzięki czemu będzie można wszystkiego samemu dokonać. Nie trzeba się bać. Jeżeli ktoś umie czytać, to bez problemu będzie wiedział jak całą bryłę połączyć  w jedną całość.

Trzeba być świadomym tego, że złożenie blaszanej konstrukcji budowlanej nie będzie łatwe. Warto poprosić jedną lub nawet dwie osoby o pomoc, które w razie potrzeby przytrzymają lub będą podawać poszczególne narzędzia. Samodzielnie nie jesteśmy w stanie poradzić sobie ze złożeniem nawet najmniejszego garażu blaszanego. Zanim garaż po złożeniu zostanie zakotwiczony, należy na wylewce wysypać kruszywo w celu stworzenia specjalnych szczelin. Dzięki temu cały beton będzie mniej podatny na uszkodzenia - w szczególności, jeżeli weźmiemy pod uwagę niskie temperatury szkodliwe dla tego rodzaju podłoża.

Zakotwiczenie garażu

Wielu specjalistów zwraca uwagę na solidne zakotwiczenie całego garażu, dzięki czemu będziemy pewni, że wszystko zostało wykonane w prawidłowy sposób. Jest to zajęcie, które pochłania dużą ilość czasu. Przy czym jest to konieczność, jeżeli nie chcemy szukać garażu w innym miejscu po przejściu wielkiej wichury. Podczas wylewania betonu pod posadzkę betonu należy umocować w nim specjalne elementy. Muszą one pasować do otworów, jakie zostały wykonane w podłożu dla garażu.

Wszystkie kotwy, jakie zostaną użyte do zamontowania garażu muszą posiadać odpowiednie atesty, zapewniające stabilność oraz solidność konstrukcji. Same kotwy można bez najmniejszego trudu skręcać i rozkręcać w dowolnej chwili. Podczas kotwiczenia całego garażu nie można zapominać o jednej bardzo ważnej rzeczy. Ścianka garażu musi stykać się z podłożem. Nie można pozwolić sobie na pozostawienie wolnej przestrzeni, ponieważ grozi to stabilności całej konstrukcji budowlanej - blaszanej. Poza tym będziemy mieli pewność, że niesprzyjające warunki atmosferyczne nie będą przedostawały się do środka naszego garażu.