Przesyłki kurierskie – jak zadbać o bezpieczeństwo paczki?

Bez względu na to, czy wysyłamy coś drogocennego, czy wartość przedmiotu w paczce nie jest zbyt wysoka, pragniemy, aby przesyłka dotarła do adresata bez najmniejszego szwanku. Czasami jednak mimo naszych najszczerszych starań, paczka gubi się lub ulega zniszczeniu. Jak zadbać o jej bezpieczeństwo? Podstawą jest właściwe zapakowanie, a dodatkiem – ubezpieczenie.

Bezpieczne paczki kurierskie – odpowiednie zapakowanie to podstawa

Musimy mieć na uwadze, że najważniejszą rolę w bezpiecznym dostarczeniu paczki odgrywa jaj prawidłowe zapakowanie. Odpowiedzialność za zabezpieczenie przesyłanego przedmiotu spoczywa na nadawcy, który musi spakować go w taki sposób, aby uniemożliwić mu np. zamoknięcie, zgniecenie czy wypadnięcie z kartonu.

Aby nasz przedmiot nie uległ zniszczeniu w trakcie transportu, powinniśmy owinąć go folią bąbelkową, użyć wypełnienia amortyzującego i zapakować całość w karton lub kopertę kurierską odpowiednich rozmiarów. Ostatni krok ma kluczowe znaczenie, ponieważ w zbyt dużej paczce dana rzecz będzie się swobodnie poruszać, zatem może się zniszczyć lub wypaść przez szczelinę w razie zerwania taśmy. Zanim przekażemy przesyłkę kurierowi, powinniśmy się upewnić, że zapakowaliśmy ją zgodnie z powyższymi wskazówkami.

Ubezpieczenie przesyłki – w razie zaginięcia lub uszkodzenia

Wśród większości operatorów podstawowe ubezpieczenie każdej, nawet najtańszej przesyłki kurierskiej, stało się standardem. Jego wysokość jest różna w zależności od firmy oraz wybranej usługi, np. szybkiej przesyłki kurierskiej. Ile wynosi wartość ubezpieczenia paczki wliczona w cenę przesyłki?

  • InPost – do 5 tys. zł (w przypadku aplikacji i szybkiego nadania).
  • DPD – do 1 tys. zł.
  • UPS – do 323 zł.
  • FedEx – do 100 zł.

Jak widać, kwoty te są bardzo różne – warto mieć to na uwadze, nadając kurierem wartościowy przedmiot. Na szczęście wysokość ubezpieczenia paczki kurierskiej można zwiększyć, wykupując usługę dodatkową. Jej koszt wyliczany jest według cennika i wynosi od kilku do kilkunastu złotych.

Należy pamiętać, że ubezpieczeniu podlegają jedynie te przedmioty, które wskażemy w opisie przesyłki i nie znajdują się na liście przedmiotów uznanych przez przewoźnika za zakazane. W przeciwnym wypadku ubezpieczenie może zostać automatycznie anulowane, a my stracimy prawo do wszelkich roszczeń.

Gdzie wykupić dodatkowe ubezpieczenie paczki kurierskiej?

Zakupu dodatkowego ubezpieczenia paczki kurierskiej dokonuje się podczas jej nadawania. W formularzu online na stronie przewoźnika lub pośrednika, takiego jak Shipcenter, podajemy wartość przedmiotów, znajdujących się w przesyłce, a kwota ubezpieczenia zostaje automatycznie dodana do ceny usługi. W formularzu powinniśmy wskazać również, jakich przedmiotów dotyczy ubezpieczenie.

Ostrzegamy, że nie warto zawyżać wartości przesyłki, gdy firma kurierska z pewnością łatwo to zweryfikuje. Ponadto w przypadku wystąpienia uszkodzenia lub zniszczenia i konieczności udowodnienia rzeczywistej wartości przesyłki, zostaniesz poproszony o przedstawienie dowodów zakupów.

Podsumowanie

Aby przesyłany przez nas przedmiot dotarł do adresata w jednym kawałku, należy zwrócić uwagę na prawidłowe zapakowanie. W przeciwnym wypadku będziemy musieli liczyć się z ryzykiem uszkodzenia lub nawet zniszczenia. Jeżeli w nadawanej przez nas paczce znajduje się przedmiot o dużej wartości, należy pomyśleć o wykupieniu dodatkowego ubezpieczenia. Jego cena wynosi od kilku do kilkunastu złotych, a może zapewnić nam odszkodowanie za nieostrożność kuriera. Ubezpieczenie wykupuje się w momencie nadawania przesyłki na stronie przewoźnika lub pośrednika.