Whisky to zdecydowanie jeden z najbardziej popularnych trunków na całym świecie. Największym producentem jest obecnie Szkocja, skąd napój eksportuje się do dużej liczby krajów. Każdy region, gdzie produkuje się szkocką, wyróżnia się innym profilem smakowym, dlatego każdy jest w stanie znaleźć coś dla siebie.

Z czego jest szkocka whisky?

Whisky ze Szkocji to obecnie klasyka pośród tych alkoholi. Dzielimy ją na kilka różnych typów: single malty, tak zwane blended malty, single grain oraz blended grain. Produkuje się ją z zacieru, w którego skład wchodzi tylko i wyłącznie słód jęczmienny; powstaje w jednej destylarni na drodze destylacji alembikowej, nie są więc dodawane inne zboża.

Trzeba jednak podkreślić, że obecnie pośród whisky ze Szkocji przodują single malty, ponieważ oferują najbardziej złożone i bogate propozycje, jeśli mówimy o profilu smakowym i aromatycznym. Z tym stwierdzeniem może zgodzić się praktycznie każdy koneser. Warto jednak pamiętać, że blendy też mają swoje zalety: są ekonomiczną opcją, którą można z powodzeniem pijać z colą i lodem, a także w drinkach.

Szkocka whisky wysokiej klasy

Szkocka whisky wysokiej klasy

Jak powstaje szkocka whisky?

Do produkcji znakomitej większości whisky używa się najwyższej jakości składników i dokładnie przemyślanych, tradycyjnych procesów produkcji. Whisky, która powstaje na obszarze Szkocji musi być wytwarzana według konkretnie ustalonych zasad, regulowanych przez dokumenty prawne. Dla przykładu wszystkie szkockie whisky muszą odbyć okres dojrzewania w dębowych beczkach przez minimum trzy lata.

Musimy też dodać, że każdy region produkcji słynie z innego typu profilu smakowego: Speyside szczyci się przede wszystkim propozycjami słodkimi, deserowymi, a Islay to dom dla smaków mocno torfowych, z wyraźnie odczuwalną dymnością. Na pewno warto pamiętać o tym podczas zakupów szukając odpowiedniej opcji.

Typowa szkocka whisky

Jak można opisać typową szkocką whisky? Naturalnie, większość z nas pomyśli o single maltach, bogatych i złożonych w smaku; nie możemy pominąć jednak innych kategorii. Najbardziej popularną, ogólnodostępną szkocką będzie typ blended malt, która wyróżnia się między innymi tym, że ma przystępną cenę. Dodatkowo, można pić ją z colą i kostkami lodu oraz w drinkach.

Blendy to mieszanki, w których znajdziemy kilka rodzajów whisky skomponowanych ze sobą. Do tego dodaje się neutralne spirytusy zbożowe, barwniki i aromaty. Ważnym elementem blendu jest również zbożowa whisky, którą destyluje się z ziaren zbóż takich jak na przykład żyto czy kukurydza; jej zadaniem jest balansowanie całości.

Czy ten rodzaj alkoholu nadaje się do drinków? Jak najbardziej – przekonasz się o tym, zapoznając się z ofertą szkockiej whisky na Krest.pl!

Czy ten rodzaj alkoholu nadaje się do drinków? Jak najbardziej – przekonasz się o tym, zapoznając się z ofertą szkockiej whisky na Krest.pl!

Jak pić szkocką?

Bez dwóch zdań, single malty należy pić na czysto, tak, aby móc zgłębić wszystkie tajniki smakowe i aromatyczne, jakie skrywają. Można je również rozcieńczyć z niewielką ilością wody, aby zmniejszyć intensywność alkoholu. Do tego celu koniecznie trzeba jednak wykorzystać niegazowaną wodę w pokojowej temperaturze o niskiej zawartości minerałów. Napój należy serwować w specjalnie przeznaczonych do tego kieliszkach do whisky o kształcie tulipana.

Blendy można pić na przykład z colą i kostkami lodu. Świetnie nadadzą się także do różnego rodzaju drinków. Klasykiem może być tutaj kultowy drink o nazwie Whisky Sour, do którego przygotowania używa się soku z cytryny, syropu z cukru trzcinowego i lodu. Dla fanów koktajli deserowych idealny będzie z kolei prosty Godfather z amaretto.