Inwestycja w siebie to bardzo ważna kwestia, o której nie powinniśmy zapominać. Systematyczne odkładanie pieniędzy na przyszłość pozwoli nam nie tylko zrealizować swoje marzenia, ale i zabezpieczy nas na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń. Takie właśnie są pracownicze programy kapitałowe.

Pracownicze programy kapitałowe – co warto o nich wiedzieć?

Obecnie polscy pracownicy mogą skorzystać z dwóch programów kapitałowych. Pierwszym z nich są Pracownicze Plany Kapitałowe. To stosunkowo nowy program, który wszedł w życie w 2019 roku. PPK są realizowane w ramach Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Ten pracowniczy program kapitałowy jest sukcesywnie wdrażany etapami. Z powodu pandemii koronawirusa wydłużono terminy zawierania umów w II i III etapie. Obecnie PPK objętym zostały firmy zatrudniające co najmniej 20 osób. Od 1 stycznia dołączą do nich pozostałe podmioty oraz jednostki sektora finansów publicznych. Z pracowniczych programów kapitałowych może mogą skorzystać wyłącznie osoby zatrudnione na umowę o pracę. Ci, którzy nie ukończyli 55. roku życia, są zapisywani do PPK automatycznie. Jeśli więc ktoś nie chce przystąpić do tego programu, musi odpowiednio wcześniej złożyć u pracodawcy deklarację rezygnacji.

Pracownicze programy kapitałowe – kto może nam pomóc?

Z pracowniczych programów kapitałowych mogą także skorzystać osoby które ukończyły 18. rok życia i wykonują pracę na podstawie umowy agencyjnej lub zlecenia, a także pracy nakładczej. PPK obejmuje również członków rolniczych spółdzielni i kółek, członków rad nadzorczych, a także osób przebywających na urlopach wychowawczych. Jeśli więc prowadzisz firmę i zastanawiasz się, kogo należy zgłosić do programu, skorzystaj z pomocy specjalisty. Znajdziesz go pod tym linkiem https://mateusz-kluk.pl/pracownicze-programy/. Dzięki takiemu wsparciu nie musisz martwić się o wszelkie formalności. Doradca biznesowy wyjaśni Twoje wszelkie wątpliwości i pomoże we właściwym wdrażaniu programu. W ten sposób odpowiednio zadbasz o swoich pracowników. Wzrośnie także atrakcyjność Twojej firmy na rynku pracy.

Pracownicze programy kapitałowe – co warto o nich wiedzieć?