Pożyczka a kredyt hipoteczny – jakie są różnice?

Kredyt hipoteczny to zobowiązanie, za pomocą którego możemy sfinansować zakup lub budowę nieruchomości. Wiele osób utożsamia to pojęcie z pożyczką hipoteczną, która jest odmiennym produktem finansowym. Czym się charakteryzuje? Jakie są różnice pomiędzy kredytem hipotecznym a pożyczką pod zastaw nieruchomości? Przedstawiamy najważniejsze informacje.

Obecnie mało kogo stać na zakup nieruchomości za własne środki – stąd tak duże zainteresowanie kredytami hipotecznymi ( porównaj najnowsze oferty na direct.money.pl ) . To długoterminowe zobowiązanie pozwala kupić mieszkanie, dom lub działkę, ale za środki pozyskane z kredytu można również wybudować i wykończyć własną nieruchomość. Jak wskazują statystyki, w 2019 roku banki otrzymały ponad 30 tysięcy wniosków o przyznanie kredytu hipotecznego. Nic dziwnego – ceny mieszkań idą w górę, a spłacanie rat kredytu staje się często bardziej opłacalne niż wynajmowanie. Jakie są warunki kredytu hipotecznego? Żeby otrzymać środki, należy przede wszystkim wykazać, że jest się zdolnym do spłacenia zobowiązania w terminie. Banki weryfikują zdolność kredytową klientów, sprawdzając przede wszystkim:

  • wysokość miesięcznych dochodów,
  • formę zatrudnienia,
  • stałe wydatki, np. rachunki, alimenty, raty kredytów, limity na kartach kredytowych,
  • liczbę osób w gospodarstwie domowym,
  • wiek i stan cywilny.

Oprócz tego banki sprawdzają również, czy klient ma pozytywną historię kredytową – nie zalega ze spłatą zobowiązań, rat kredytów, nie figuruje w rejestrach dłużników. Instytucje weryfikują przede wszystkim dane pozyskane z Biura Informacji Kredytowej (BIK), ale sprawdzane są również bazy KRD. Klient, który składa wniosek o kredyt hipoteczny, musi także przedstawić wkład własny na poziomie 10%, a najlepiej 20% wartości nieruchomości.

Pożyczka a kredyt hipoteczny

Pożyczka hipoteczna to nieco inne zobowiązanie – w tym przypadku nieruchomość stanowi zabezpieczenie kredytu. Klient, który jest właścicielem domu lub mieszkania, może otrzymać od banku środki w wysokości do 80% wartości nieruchomości, a zabezpieczeniem jest hipoteka ustanowiona w księdze wieczystej. W przypadku gdy kredytobiorca nie będzie się wywiązywał z terminowego regulowania należności, bank może zająć nieruchomość.

Kredyt hipoteczny pod zastaw nieruchomości – dla kogo?

Pożyczka hipotecznapod zastaw nieruchomości to rozwiązanie, z którego mogą skorzystać osoby bez zdolności kredytowej, np. stałego zatrudnienia. Pracujesz w szarej strefie lub Twoje zarobki są bardzo skromne? A może jesteś freelancerem zatrudnionym na podstawie umowy cywilnoprawnej, a Twoje dochody nie są regularne? Nic straconego – jeśli posiadasz na własność dom lub mieszkanie, to banki mogą pożyczyć Ci bardzo wysokie sumy. Z pożyczki hipotecznej mogą też skorzystać osoby, które nie mają historii kredytowej, np. nigdy nie korzystały z kredytów.

Jak uzyskać kredyt hipoteczny pod zastaw?

Żeby otrzymać pożyczkę hipoteczną pod zastaw nieruchomości, należy wykazać zdolność kredytową, a także przedstawić dokumenty zaświadczające, że jest się właścicielem domu lub mieszkania. Do niezbędnych dokumentów należy przede wszystkim akt notarialny, ale banki żądają również zaświadczeń o zarobkach oraz udokumentowania formy zatrudnienia (umowa o pracę, działalność gospodarcza). Oprócz tego wymagane są inne dokumenty związane z nieruchomością, np. wypis z rejestru gruntów czy odpis z księgi wieczystej ustanowionej dla danego mieszkania lub domu. Po złożeniu wniosku o kredyt hipoteczny pod zastaw banki sprawdzają również dane z BIK oraz weryfikują bazy dłużników – podobnie jak przy tradycyjnym kredycie hipotecznym za zakup nieruchomości.

Kiedy warto rozważyć kredyt hipoteczny pod zastaw mieszkania?

Pożyczka hipoteczna, której zabezpieczeniem jest nieruchomość, to zobowiązanie cechujące się zdecydowanie niższym oprocentowaniem niż zwykłe kredyty konsumpcyjne na dowolny cel. Podobnie jak one, również pożyczka hipoteczna może być wykorzystana na wybrany przez nas cel, jednak generuje mniej kosztów. Warto zastanowić się nad zaciągnięciem pożyczki hipotecznej również wtedy, gdy chcemy uzyskać wysoką sumę kredytu, np. planujemy kupić nowy samochód czy przeprowadzić generalny remont domu. Niestety kredyt hipoteczny pod zastaw nieruchomości ma też swoje wady – jeśli z jakichś przyczyn nie będziemy w stanie spłacić zobowiązania, to istnieje duże ryzyko, że stracimy nasz dom lub mieszkanie. Zanim zatem podejmiemy decyzję, rozważmy wszystkie za i przeciw.

Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.