Pierwsza wizyta u stomatologa dziecięcego to nie tylko wielkie wydarzenie dla samego dziecka, ale też dla jego rodziców. Natomiast nie musi być to żadnego rodzaju traumatyczne przeżycie. Kluczem do tego, może być dokonanie wcześniejszych badań kontrolnych zębów oraz odpowiednie nastawienie i przygotowanie dziecka do spotkania z dentystą.

To, jak będzie wyglądała pierwsza wizyta dziecka u stomatologa, może wypłynąć na jego podejście do tego zagadnienia będąc już dorosłym. Nie można zatem lekceważyć etapu wyboru specjalisty. Powinien on specjalizować się w tej dziedzinie oraz wykorzystywać odpowiednie metody i patenty, jak robi to prawie każdy dentysta dla dzieci w Warszawie. Jeżeli młody pacjent zrazi się do dentysty już podczas pierwszej wizyty, kolejne będą sprawiały dla niego duży problem, z którym będą się też musieli zmierzyć rodzice. Warto umówić dziecko do dentysty jeszcze kiedy nic złego z jego zębami się nie dzieje. Dzięki temu, krok po kroku oswoi się z lekarzem i fotelem dentystycznym oraz nie wpadnie w histerię, kiedy już będzie wymagane borowanie i plombowanie.

Przygotowanie dziecka do pierwszej wizyty

Niezwykle istotne jest to, aby dziecko nie odbierało negatywnych odczuć rodziców – nie można pozwolić na to, by przeniosły się one na psychikę dziecka. Nieodpowiednią metodą jest także straszenie dentystą, ponieważ to z pewnością źle wpłynie na jego postrzeganie lekarza. Przed wizytą, warto w odpowiedni obrazowy, łagodny i adekwatny do wieku dziecka sposób, wytłumaczyć mu dokąd się wybiera oraz w jakim celu.

Odpowiedni moment na pierwszą wizytę

Zaplanować pierwszą wizytę u dentysty powinno się, kiedy u dziecka pojawią się już pierwsze siekacze – zazwyczaj dzieje się tak, gdy skończy pół roku. Stomatolog zweryfikuje czy proces ząbkowania się rozpoczął oraz czy przebiega on prawidłowo. Dodatkowo stwierdzi, bądź wyeliminuje zagrożenie występowania próchnicy. Z pewnością udzieli cennych rad, w jaki sposób czyścić zęby i dziąsła oraz w jak skutecznie zapobiegać próchnicy. Raz na 3 miesiące – to odpowiedni odstęp czasu między wizytami kontrolnymi, które pozwolą kontrolować prawidłowy rozwój uzębienia u dziecka.

O tym warto pamiętać

Jeszcze zanim u dziecka pojawią się pierwsze ząbki, należy czyścić jego dziąsła. Idealnie nada się do tego lignina lub gazik nawinięty na palec, bądź też przeznaczony do tego specjalny czyścić, namoczony wcześniej w przegotowanej wodzie.

Szczoteczki do zębów, warto zacząć używać jak najwcześniej. Dzięki temu, wyrobimy u dziecka cenny nawyk mycia zębów. Dobrym sposobem jest zaopatrzenie się w dwie szczoteczki, które będą oznaczone symbolami odpowiadającymi dostosowanie do wieku dziecka. Pierwsza posłuży jako przedmiot, z którym będzie miało okazję się oswoić podczas zabawy i gryzienia, druga natomiast posłuży wedle jej przeznaczenia – do mycia ząbków.

Należy stosować pasty dla dzieci zawierające fluor, które świetnie nadadzą się do mycia pierwszych mleczaków, a dzieci mogą ją bez obaw połykać. Jako, że większość z nich jest kolorowa o owocowych smakach, dzieci z reguły nie mają problemu z korzystaniem z nich. Podobnie jak w przypadku szczoteczki, pastę do zębów także należy dobrać, aby była odpowiednia do wieku dziecka. Wszystkie produkty tego typu posiadają specjalne oznaczenia, znacznie ułatwiające wybór.

Bardzo ważne jest klasyczne mycie zębów po każdym posiłku. Szczególnie po słodkich posiłkach i po kolacji, ponieważ nocą w jamie ustnej, powstają idealne warunki dla rozwoju bakterii. Jeżeli dziecko zechce nocą pić, warto podać mu wodę lub gorzką herbatę.

Nie obejdzie się bez systematycznego fluoryzowania zębów. Chodzi o to, aby umyte i wyleczone zęby zostały pokryte lakierem z fluorem. U najmłodszych, zabieg ten warto stosować raz na trzy miesiące. Nie jest to duży wydatek, natomiast jest to świetny środek zapobiegawczy.

Dziecko powinno nauczyć się szczotkować zęby jak najwcześniej. O rady zawsze można zapytać dobrego dentystę dla dzieci w Warszawie, ale i w każdym innym mieście.

Pierwsza wizyta u dentysty dla dzieci w Warszawie