Zdecydowałeś się wziąć pożyczkę lub kredyt? Czy jesteś pewny swojego wyboru? Polecamy, zobacz najpierw na co powinieneś zwrócić szczególną uwagę przy dokonywaniu tej czynności.

Niekiedy bowiem na pierwszy rzut oka oferta wygląda nader interesująco, ale w momencie, kiedy zawieramy umowę z bankiem bądź parabankiem lub w momencie spłacania naszego zobowiązania okazuje się, że oferta nie była jednak taka korzystna jak nam się wydawało. I nie są to pojedyncze czy odosobnione przypadki.

Czym kierują się Polacy wybierając pożyczkodawcę?

Polacy, wybierając najlepszą pożyczkę, najczęściej kierują się wysokością jej oprocentowania. Nie zawsze jednak jest to dobra decyzja i dobry kierunek naszego myślenia. Dlaczego? Bowiem zamiast wysokości oprocentowania powinniśmy sprawdzić jaka jest tak zwana Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania pożyczki krótkoterminowej lub kredytu (dalej jako RRSO).


Zobacz informacje na stronie: http://zrodlobiznesu.pl/jak-otrzymac-szybko-pozyczke-krotkoterminowa/ - dowiedz się, w jaki sposób możesz szybko otrzymać pożyczkę krótkoterminową?

Co składa się na wysokość RRSO?

Na RRSO składa się nie tylko oprocentowanie potencjalnego zobowiązania finansowego, jakie chcemy zaciągnąć, ale również wszystkie kwoty, które musimy zapłacić w związku z jego zaciągnięciem, a więc przykładowo będą to:

  • prowizja za udzielenie pożyczki,
  • dodatkowe opłaty,
  • opłaty przygotowawcze,
  • ubezpieczenia kredytu lub pożyczki.

Dla nas jako potencjalnych pożyczkobiorców bardzo istotne jest to, że nasz potencjalny pożyczkodawca powinien poinformować nas o wysokości RRSO. Jeżeli tego nie zrobi, będzie działał wbrew prawu polskiemu. Polskie prawo finansowe w sposób bardzo wyraźny wskazało możliwą górną granicę RRSO, jaką mogą osiągnąć wszystkie kredyty i pożyczki. Rzeczywista stopa jako maksymalna stanowić może nie więcej niż czterokrotność stopy lombardowej. Warto wiedzieć, że wysokość stopy lombardowej wynosi obecnie około 2,5%, a więc jeżeli oprocentowanie naszej pożyczki bądź kredytu wynosi więcej niż 10%, instytucja finansowa nie działa zgodnie z prawem i nie powinniśmy jej zaufać. Oczywiście procent stopy lombardowej zmienia się, warto więc na bieżąco śledzić jakie parametry osiąga obecnie.

Dlaczego powinieneś sprawdzić RRSO wybranej pożyczki?

Wskaźnik RRSO jest bardzo istotny. To właśnie dzięki niemu sprawdzisz czy bank bądź parabank nie naliczy sobie dodatkowych opłat w związku z zaciągniętym przez Ciebie zobowiązaniem finansowym. Tak naprawdę RRSO nie jest aż tak trudne do wyliczenia. Możemy to zrobić w bardzo prosty sposób. W pierwszej kolejności sprawdźmy jakie oprocentowanie posiada wybrana przez nas pożyczka krótkoterminowa. Wystarczy, że pomnożymy kwotę, jaką chcemy pożyczyć przez procent odsetek, jaki zapłacimy i wówczas możemy sprawdzić czy RRSO jest tożsame z tą wartością procentową. Jeżeli nie, od razu wiemy, że nasz pożyczkodawca do kwoty kredytu dolicza sobie dodatkowe opłaty związane albo z prowizją, albo z ubezpieczeniem albo też związane z czynnościami przygotowawczymi do udzielenia kredytu.

Więcej informacji

Na stronie Centrum Pożyczek 360 znajdziesz między innymi darmowe pożyczki przez internet i inne oferty.

Na co zwrócić uwagę zaciągając pożyczkę krótkoterminową

Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.