Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że kuchenka mikrofalowa to przydatne urządzenie. W wielu domach cieszy się dużą popularnością. Niektórzy miłośnicy szybkiego przygotowywania potraw wybierają mikrofalówki wolnostojące, ale jest też gros ludzi, którzy wolą wkomponować kuchenkę do zabudowy. Tworzą w ten sposób spójną całość urządzeń AGD z meblami kuchennymi. Zanim zaczniesz wybierać kuchenkę, która spełni Twoje oczekiwania wizualne, zapoznaj się z najważniejszymi parametrami technicznymi modeli. Dzięki temu wybierzesz wydajny i energooszczędny sprzęt, który niejednokrotnie zaskoczy Cię swoimi możliwościami.

 

Jaką wybrać moc?

Jeżeli zależy Ci na bardzo szybkim podgrzewaniu potraw, najważniejszym parametrem w mikrofalówce będzie jej moc. Wybierając kuchenkę o większej mocy, możesz liczyć na to, że podgrzeje ona potrawę szybciej niż kuchenka o niższej mocy. W sklepach znajdziesz kuchenki, których moc waha się od 700 W do 1000 W, ale zdarzają się też modele z funkcją grilla, które mają do 1300 W. Należy jednak pamiętać, że takie mikrofalówki będą znacznie droższe.

 

Jakie wybrać wnętrze?

Może się to wydawać dziwne, ale wnętrze kuchenki mikrofalowej poniekąd odpowiada za szybkość przygotowania potraw. Kolejną kwestią jest to, jakimi materiałami pokryta jest komora grzewcza. Najpopularniejsze i jednocześnie najtańsze są wykończenia emaliowane, które są łatwe w czyszczeniu, ale należy podchodzić do tego z ostrożnością, gdyż są czułe na zarysowania. Drugim typem materiałów użytych do pokrycia wnętrza kuchenki jest stal nierdzewna. Jest odporna na zarysowania, a podczas czyszczenia można stosować różne detergenty. Ostatni rodzaj wykończenia to ceramika, która jest łatwa w czyszczeniu, odporna na zarysowania i korozje i bardzo trwała w użytkowaniu.

 

Sterowanie – manualne czy automatyczne?

Na rynku możesz znaleźć trzy typy sterowania w kuchenkach mikrofalowych. Pierwszy z nich to sterowanie mechaniczne – najtańsze rozwiązanie. W tych urządzeniach ustawiasz program grzewczy za pomocą ręcznego pokrętła. Drugi rodzaj to sterowanie elektroniczne. Te modele mają wbudowany panel sterujący złożony z przycisków. Zwykle w tych egzemplarzach znajdziesz wiele programów z funkcjami dostosowanymi do poszczególnych dań. Ostatnie sprzęty – najdroższe, mają wbudowaną automatykę wagową. Określają one na podstawie wagi produktu lub dania, na jaki program powinna zostać ustawiona potrawa.

 

Przepływ powietrza – o czym pamiętać podczas montażu

Zanim zakupisz kuchenkę mikrofalową, przygotuj miejsce, w którym zamontujesz swój nowy sprzęt. Przed zakupem pamiętaj, by dokładnie zmierzyć wielkość otworu na mikrofalówkę, ułatwi Ci to wybór odpowiedniego sprzętu, gdyż nie wszystkie kuchenki mikrofalowe do zabudowy mają taką samą głębokość. Podczas montażu należy zwrócić szczególną uwagę na prawidłowe podłączenie i odpowiedni przepływ powietrza w kratce wentylacyjnej. Jeżeli z jakichś powodów Twoja mikrofalówka będzie się przesadnie nagrzewała i nawet szafka, w której jest zamknięta będzie ciepła, to znak, że ciepło z wnętrza urządzenia jest odprowadzane na niewystarczającym poziomie. Poprawne podłączenie mikrofalówki zabezpieczy Cię przed spięciem, przegrzaniem i w konsekwencji – spaleniem się urządzenia.

Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.