Montaż klimatyzacji w bloku - czy warto?

Blok z klimatyzacją to często idealne miejsce dla lokatorów. Można w nim osiągnąć komfort termiczny nawet podczas upałów. Klimatyzacja pozwala szybko schłodzić mieszkanie, osuszyć je i zapobiec rozwojowi pleśni i grzybów. Okazuje się jednak, że montaż klimatyzacji w bloku może być trudny. Co warto wiedzieć na ten temat?

Klimatyzacja w bloku - uwaga, mogą być kłopoty…

Jeśli instalujesz jednostkę zewnętrzną, to przede wszystkim wspólnota lub spółdzielnia mieszkaniowa musi ją zatwierdzić. Pozwala to na odprowadzanie ciepła na zewnątrz. Zatwierdzenie trwa zazwyczaj od jednego do dwóch miesięcy.

Wspólnota mieszkaniowa może nie zatwierdzić urządzeń klimatyzacyjnych, które są montowane na dachu lub fasadzie. Jednostki montowane na fasadzie lub dachu mogą mieć negatywny wpływ na konstrukcję, stan i estetykę.

Mieszkańcy mogą uznać też za irytujące odgłosy klimatyzatorów montowanych na ich elewacjach. Ponadto mogą zgłaszać nadmierny hałas. W tym przypadku najlepiej jest wybrać klimatyzatory, które wytwarzają bardzo mało hałasu. Jest to coś, co należy wziąć pod uwagę przy zakupie klimatyzatora.

Formalności związane z klimatyzacją w bloku

Na samym początku należy spotkać się z zarządcą, aby omówić możliwość zamontowania klimatyzatora na elewacji budynku. Również wszyscy mieszkańcy muszą wyrazić zgodę na instalację. Elewacja budynku jest uznawana za nieruchomość wspólną w myśl ustawy o własności. Nie jest więc częścią budynku, z której mogą korzystać wyłącznie lokatorzy. Dlatego też, aby zainstalować klimatyzację na zewnątrz, konieczne jest uzyskanie pozwolenia od Wspólnoty Mieszkaniowej, tj. Wspólnota Mieszkaniowa musi wyrazić zgodę na zainstalowanie klimatyzacji na elewacji zewnętrznej.

Ważne jest również zapewnienie, że urządzenie klimatyzacyjne nie będzie miało negatywnego wpływu na wygląd lub stan nieruchomości, w tym elewacji. Najczęstszymi miejscami, w których można zainstalować klimatyzację są podłogi, przestrzeń na szczycie balustrady oraz liggi. Alternatywnym sposobem montażu jednostek zewnętrznych jest umieszczenie ich na podłodze balkonu. Wnęka balkonowa stanowi integralną część lokalu i nie jest zaliczana do nieruchomości wspólnej. Na umieszczenie urządzenia nie jest wymagana zgoda. Wymagana jest specjalna podstawka, która zapobiegnie drganiom. Należy również zastosować gumowe maty antywibracyjne, które są wypoziomowane. Dzięki nim Twój agregat będzie stabilnie stał na podłożu.

Jaki klimatyzator wybrać do mieszkania w bloku?

Jeśli masz zainstalowany klimatyzator, mieszkanie w bloku może być niezwykle komfortowe pod względem cieplnym. Mieszkaniu w bloku najlepiej służą dwa rodzaje klimatyzatorów. Dostępne są klimatyzatory przenośne oraz ścienne. Wszystkie te urządzenia zapewniają wysoką jakość powietrza i przyjemną temperaturę. Wielofunkcyjny klimatyzator ścienny to lepsza opcja dla większych mieszkań. Jednostka przenośna jest tańsza i sprawdzi się w przypadku mniejszych mieszkań w bloku. Więcej informacji na ten temat można znaleźć pod adresem: https://klimainfo.pl/.

O jakich najważniejszych rzeczach należy pamiętać podczas montażu?

Klimatyzator ścienny jest zdecydowanie najbardziej uniwersalnym urządzeniem. Istnieje wiele firm, które specjalizują się w montażu klimatyzacji w Krakowie. Można otrzymać szerokie wsparcie podczas zakupu i montażu. 

Klimatyzacja ścienna zapewnia duży komfort chłodzenia w okresie letnim. Można również płynnie regulować prędkość wentylatora. To także oszczędność energii elektrycznej i możliwość skrócenia czasu chłodzenia. 

Klimatyzator przenośny wypada nieco lepiej niż jednostka ścienna, szczególnie w porównaniu z modelem ściennym. Mimo to warto go rozważyć, jeśli potrzebujemy obniżyć temperaturę w niewielkiej przestrzeni.

Klimatyzator przenośny to dobra opcja, jeśli nie masz czasu lub ochoty na instalację klimatyzatora ściennego. Stosunkowo niedroga opcja klimatyzacji jest dostępna w bardzo przystępnej cenie. Lokatorzy, którzy wynajmują jedno mieszkanie w bloku, ale nie są jego właścicielami, mogą znaleźć rozwiązanie.