Mniej popularne atrakcje Krakowa

Dawna stolica Polski, miejsce spoczynku polskich władców, centrum turystyczne, edukacyjne, biznesowe, kulturalne i administracyjne... O Krakowie i jego urokach można by rozprawiać bez końca. Magiczny klimat jednego z najstarszych miast kraju jest nie do podrobienia. Co zobaczyć i gdzie się zatrzymać? Liczne hotele w Krakowie znajdują się zarówno na przedmieściach, jak i w centralnych punktach miasta. Stanowią świetną bazę wypadową do zwiedzania tych bardziej i mniej oczywistych atrakcji stolicy Małopolski.

 

Atrakcje Krakowa – te znane i te mniej oczywiste

Myśląc o Krakowie – rzecz jasna – trudno pominąć obrazek Zamku Królewskiego na Wawelu czy Starego Miasta z Sukiennicami i kościołem Mariackim. Po prostu nie można ich nie poznać i nie zobaczyć na własne oczy, więc jeśli jest to pierwsza wizyta w Krakowie, koniecznie trzeba się tam wybrać i nadrobić zaległości.

Jeśli jednak wybieramy się w to miejsce po raz kolejny, warto zboczyć z popularnych ścieżek i poznać kilka mniej znanych atrakcji Krakowa. Zalew Zakrzówek i Skałki Twardowskiego – te zakątki bez cienia wątpliwości są godne polecenia. Obecny zalew to stare wyrobisko kamieniołomu, które dziś stanowi gratkę dla amatorów nurkowania. Na dnie znajduje się tablica upamiętniająca fakt, że w młodości w kopalni tej pracował Karol Wojtyła. Czysta woda i pionowe urwiska otoczone bujną zielenią – nie sposób nie zachwycić się tym miejscem!

Skałki Twardowskiego zlokalizowane są nieopodal. Wchodzą one w skład Lasów Miejskich Krakowa. Urokliwe skałki są idealnym miejscem na spokojny spacer o każdej porze roku. Na ich obszarze znajduje się kilka jaskiń.

Wracając jednak do miasta, ciekawym pomysłem na zwiedzenie jest spacer jedną z tras turystycznych Via Regia, która – oczywiście poza najważniejszymi zabytkami – pozwala zobaczyć np. mniej znany kościół św. Wojciecha, czy pałac Wielopolskich. Miłośnicy ciekawostek powinni zobaczyć też Fort 31 „św. Benedykt” stojący na wzgórzu Lasoty. Niedaleko znajduje się najmniejszy kościół Krakowa otwarty tylko dwa razy w roku – w dzień św. Benedykta i w pierwszy wtorek po Wielkanocy.

Amatorzy długich spacerów i wycieczek rowerowych powinni z kolei wybrać się na wały biegnące wzdłuż Rudawy. Na uwagę zasługuje też Krakowski Szlak Techniki, na którym można obejrzeć na przykład słynną fabrykę Schindlera czy też bulwary wiślane.

 

Jakie hotele w Krakowie kuszą turystów?

Choć Kraków przyciąga nie tylko zwiedzających, ale też rzesze turystów biznesowych, większość hoteli zapewnia łatwy dojazd do najważniejszych punktów miasta.

Farmona Hotel Business & Spa to propozycja łącząca w sobie udogodnienia dla turystów i dla osób podróżujących w celach biznesowych. Na terenie obiektu znajdują się: strefa wellness & spa, strefa saun, a także liczne udogodnienia dla dzieci. Hotel posiada własny park z fontanną i alejkami do spacerowania. Hotelowa restauracja serwuje dania kuchni staropolskiej, ale też dania śródziemnomorskie oraz w wersji wellness.

Jeśli wybieramy się do Krakowa np. na imprezę organizowaną na Tauron Arenie, warto rozważyć nocleg w hotelu Swing****. Znajduje się on niedaleko i stanowi gratkę dla tych, którzy lubią przyjemności na najwyższym poziomie. Posiada własne centrum relaksu z suchą sauną fińską, łaźnią parową, ekranem solnym i zestawem do koloroterapii. Na miejscu funkcjonują dwie różne restauracje.

Na uwagę zasługuje również hotel Sympozjum & Spa**** znajdujący się w okolicach Zakrzówka. Poza basenem i sauną na jego terenie mieści się gabinet spa oferujący między innymi masaże i zabiegi na twarz oraz ciało, a także restauracja Rozmaryn, specjalizująca się w daniach kuchni europejskiej z regionalnymi akcentami. Smakosze docenią rozbudowaną kartę win.