W momencie, kiedy siadamy na fotelu dentystycznym, myślimy jedynie o tym, żeby nie bolało. Większość z nas nie zastanawia się nad tym, co konkretnie oznaczają zabiegi, którym jesteśmy pooddawani w trakcie wizyt u dentysty. Strach przed bólem jest tak duży, że zapominamy o innych ważnych kwestiach.

W dobie dwudziestego pierwszego wieku leczenie stomatologiczne wcale nie musi oznaczać bólu połączonego ze strachem. Dzięki najnowszym metodom leczenia wizyta u dentysty przestałą być już czymś okropnym o czym należy szybko zapomnieć.

Tymczasem, szukając odpowiedniego specjalisty w Internecie otrzymujemy takie wyniki jak endodoncja łódź, dopiero po chwili orientujemy się, że chodzi o zabieg nazywany powszechnie „leczeniem kanałowym”.

Leczenie kanałowe co to jest?

Leczenie kanałowe, przez fachowców w dziedzinie stomatologii, nazywane jest także leczeniem endodontycznym. Wyjaśniając zawiłości terminologiczne – endodoncja to dział stomatologii specjalizujący się w diagnozowaniu oraz leczeniu chorób miazgi oraz tkanek okołowierzchołkowych. Mając na względzie dobro pacjenta warto wytłumaczyć wszystko po kolei:

  • Miazga zębowa to inaczej tkanka wypełniająca jamę zęba. Jest tkanką o bardzo dużym unerwieniu.
  • Tkanki okołowierzchołkowe – to inaczej tkanki kostne otaczające otwór wierzchołkowy. To mały otwór w korzeniu zęba, przez który miazga łączy się z kością, z której dochodzi do niej krew ze wszystkimi niezbędnymi składnikami odżywiającymi naszego zęba.

W związku z tym, że leczenie kanałowe jest zabiegiem przeprowadzanym na unerwionej tkance, jest ono bolesne i mało przyjemne. Jednak w obecnych czasach, wraz z ogromnym postępem w medycynie oraz stomatologii, tego rodzaju leczenie może powoli przestawać nam się kojarzyć z cierpieniem i bólem.

Leczenie kanałowe opis w jaki sposób obecnie przeprowadza się zabiegi?

Dzięki, wspomnianemu już postępowi medycyny, leczenie endodontyczne przeprowadzane jest przy użyciu niezwykle cienkich narzędzi piłujących oraz penetrujących wnętrze naszego chorego zęba. Coraz częściej takich zabiegów dokonuje się z użyciem mikroskopów oraz endometrów. W ramach dokładnego wykonania leczenia. Mikroskop pomaga stomatologom na dokładną obserwację wnętrza komory zęba oraz kanałów. Z kolei endometr to urządzenie ułatwiające pomiar głębokości kanałów zębowych. Równie pomocne w leczeniu kanałowym są stare już metody diagnostyczne jak prześwietlenie rentgenowskie. Dzięki temu nasze leczenie jest krótsze i nie ma powikłań.

Kiedy stosuje się tę metodę leczenia?

Leczenie kanałowe pod mikroskopem stosuje się w przypadku wyraźnych wskazań medycznych. Takimi wskazaniami mogą być:

  • bardzo duże uszkodzenie zęba próchnicą
  • martwica miazgi
  • zgorzele miazgi – stany ropne miazgi
  • uszkodzenia zęba w postaci złamania lub zwichnięcia oraz innego rodzaju urazy mechaniczne
  • wskazania do leczenia protetycznego
  • zapalenia tkanek okołowierzchołkowych
  • nieudane leczenie kanałowe, wskazania do ponownego leczenia wspomniana metodą.

O czym powinniśmy pamiętać przed rozpoczęciem leczenia?

Prze rozpoczęciem leczenia mamy obowiązek poinformować, prowadzącego nasze leczenie stomatologa, o wszystkich naszych chorobach, wszelkich ubytkach na zdrowiu innego typu, przyjmowanych lekach oraz wszelkich możliwych uczuleniach. A wszystko dla prawidłowego leczenia oraz dla bezpieczeństwa naszego zdrowia i życia.

Leczenie kanałowe, ile trwa?

Do niedawna leczenie kanałowe kojarzyło się większości pacjentów z koniecznością kilkukrotnych wizyt u stomatologa. Wizyt mało przyjemnych, o których pacjenci mieli nadzieję szybko zapomnieć. Było to konieczne ze względu na ograniczoną możliwość bezbolesnego leczenia zębów.

Obecnie, dzięki ogromnemu postępowi medycyny, leczenie wygląda zupełnie inaczej. W chwili obecnej dostępne są nowoczesne środki znieczulające, które umożliwiają przeprowadzenie zabiegu leczenia kanałowego na jednej wizycie. Pomocne są tym także nowoczesne narzędzia dentystyczne, które znacznie ułatwiły, udoskonaliły i przyspieszyły proces leczenia.

Jak znaleźć dobrego specjalistę w Łodzi?

Szukając w sieci wyników pod hasłem leczenie kanałowe łódź, kierujmy się informacją o tym czy wybrany przez nas gabinet stomatologiczny stosuje najnowsze metody leczenia kanałowego. Być może będzie to droga usługa, ale zyskamy pewność, że nasze, żeby będą wracać do zdrowia, pod okiem specjalistów wysokiej klasy. Unikniemy także zbędnych powikłań i ponownych wizyt u stomatologa.

Leczenie kanałowe zębów- co warto wiedzieć przed wizytą u dentysty?