Jak zorganizować wakacje opiekując się seniorem?

Osoby opiekujące się seniorami często rezygnują z własnych przyjemności i wyjazdów, nie będąc w stanie ani zabrać ze sobą bliskiej, schorowanej osoby ani nie chcąc powierzać opieki przypadkowej osobie. Tymczasem odpoczynek jest niezbędny, aby móc nabrać sił psychicznych i fizycznych do dalszej pracy przy seniorze. Jak zatem zorganizować dobrą opiekę seniorowi? Co wybrać – opiekunkę, a może pensjonat dla osób starszych?

Pomoc rodziny

Opiekun osoby starszej często musi pogodzić nowe obowiązki z zobowiązaniami zawodowymi i rodzinnymi, a jeśli chory wymaga całodobowej opieki, to rezygnuje z pracy i całkowicie poświęca się choremu. Jednak powinien również pamiętać o swoich potrzebach. Długotrwałe przemęczenie może negatywnie wpłynąć na zdrowie i utrudnić dalszą opiekę. Dlatego powinno się zadbać o coroczny dłuższy wypoczynek dla zachowania zdrowia i równowagi psychicznej. W tym czasie można poprosić innego członka rodziny o przejęcie opieki i pomoc seniorowi.

Opiekunka

W sytuacji, gdy inni członkowie rodziny nie mogą lub nie chcą się podjąć opieki nad starszą osobą, warto rozważyć zatrudnienie opiekunki, która każdego dnia przyjdzie i pomoże w codziennych obowiązkach. Niestety to rozwiązanie sprawdzi się tylko w przypadku seniorów o znacznym stopniu samodzielności, gdyż zatrudnienie pomocy na całą dobę jest bardzo drogie. Zwłaszcza jeśli zależy nam na tym, aby opiekunka miała odpowiednie kwalifikacje (opieka nad osobą z Alzheimerem lub chorym leżącym wymaga odpowiedniej wiedzy) i doświadczenie.

Pensjonat dla seniorów

Często najlepszym wyjściem jest pensjonat dla osób starszych. Jest tam całodobowa opieka, dostęp do wykwalifikowanych opiekunek, pielęgniarek i lekarzy. Podopieczni mają zapewnioną nie tylko podstawową opiekę i zdrowe posiłki, ale również często zajęcia aktywizujące, spacery i zajęcia grupowe, co ma szczególne znaczenie przy chorobach neurodegeneracyjnych takich jak Alzheimer, czy Parkinson. Oczywiście wszystkie zajęcia dostosowane są do możliwości fizycznych i psychicznych seniora, tak aby przynosiły one jak najwięcej korzyści. Jeśli jest to chory leżący, to otrzyma odpowiednią opiekę pielęgniarską. Jest to opcja, którą warto rozważyć, zwłaszcza gdy bliski, którym się opiekujemy, wymaga całodobowej opieki.