Dywany plecione – kiedy będą odpowiednim wyborem?

Wśród wielu typów dywanów możemy wyróżnić dywany plecione ze sznurka. Są to produkty o klasycznym designie i ponadczasowej urodzie. Łatwe w czyszczeniu oraz wykonane z naturalnych materiałów sprawdzają się w wielu sytuacjach i miejscach. Na pewno znajdzie się dla nich miejsce również w Twoim domu!

Czym charakteryzują się dywany plecione?

Pleciony dywan to produkt odznaczający się ciasnym i płaskim splotem. Jest pozbawiony gęstego runa i stanowi całkowite przeciwieństwo puszystego dywanu typu shaggy. Tylko pozornie sprawia wrażenie mało przytulnego – w praktyce wspaniale wkomponowuje się w aranżacje boho, skandynawskie czy rustykalne. Jego największą zaletą obok pięknego designu jest trwałość i odporność na kurz. Dywan pleciony nie gromadzi roztoczy i jest łatwy w czyszczeniu, dlatego świetnie sprawdzi się w domu alergika.

Z jakich materiałów powstają dywaniki plecione?

Kategoria obejmująca plecione dywany skupia się głównie na dywanach wykonanych z naturalnych materiałów. Współcześnie można jednak spotkać także maty czy chodniki z włókien syntetycznych, które są tańszą, łatwiej dostępną alternatywą. Ogólny podział dywanów plecionych obejmuje:

  • dywan pleciony z juty,
  • dywan pleciony wełniany,
  • dywan pleciony bawełniany,
  • dywan z poliestru lub polipropylenu.

Jak widzisz, do wyboru masz zarówno dywany plecione z włókien naturalnych, jak i sztucznych. W ten sposób łatwiej Ci dopasować konkretny produkt do swoich oczekiwań, stylu mieszkania i wreszcie do budżetu.

Kiedy warto wybrać pleciony dywan?

Dywan pleciony z uwagi na swoje niskie, ciasne runo nie gromadzi roztoczy, będzie zatem dobrym wyborem do domu alergika. Oczywiście każdy, kto chce otaczać się naturalnymi przedmiotami i solidnymi tekstyliami może sięgnąć po tego typu element wykończenia wnętrza.

Niemniej jednak, naturalny dywan pleciony najlepiej potraktować dekoracyjnie i wyeksponować w salonie lub sypialni. W miejscach, które są narażone na bardziej intensywne użytkowanie, jak np. przedpokój lepiej zastosować dywan z tworzywa sztucznego, który jest łatwy w utrzymaniu w czystości.

Do jakich aranżacji pasuje dywan pleciony?

Dywan pleciony ze sznurka to świetny wybór niemal zawsze, choć są takie aranżacje, w których sprawdzi się on najlepiej. Całe swoje piękno i funkcjonalność pleciony dywan wyeksponuje w przytulnych, jasnych wnętrzach inspirowanych naturą. Takie są bez wątpienia domy w stylu:

  • boho,
  • prowansalskim,
  • skandynawskim,
  • rustykalnym,
  • klasycznym.

Część z nich została przez producentów wykonana i zabezpieczona w taki sposób, że z powodzeniem nadaje się nie tylko do użytku w domu, ale też na zewnątrz. Dywan naturalny pleciony na tarasie? Czemu nie! Ociepli jego wystrój i sprawi, że będzie można poruszać się po nim boso, unikając bezpośredniego kontaktu stóp z chłodną posadzką.