Buty profilaktyczne – co warto o nich wiedzieć?

O tym, jak wiele jest rodzajów obuwia profilaktycznego wiedzą szczególnie rodzice dzieci, którym ortopeda zalecił noszenie takich butów. Warto jednak wiedzieć, czym charakteryzują się buty profilaktyczne i kiedy warto pomyśleć o ich noszeniu.

Czy buty profilaktyczne i ortopedyczne są tym samym?

Wiele osób sądzi, że buty profilaktyczne i ortopedyczne pełnią te same funkcje. Nie jest to jednak do końca prawda – obuwie profilaktyczne, zgodnie z nazwą, ma na celu przede wszystkim zapobieganie rozwojowi wad postawy czy schorzeniom układu ruchu. Dobrze dobrane buty profilaktyczne zapewniają nie tylko komfort dla stóp, ale także ogólnie lepsze samopoczucie wynikające z mniejszego zmęczenia. Buty ortopedyczne to przede wszystkim obuwie dziecięce, korygujące ewentualny nierówny rozwój, ale także obuwie dla dorosłych z wrodzonymi chorobami lub w trakcie rehabilitacji.

Kiedy warto zdecydować się na obuwie profilaktyczne?

Każdy, kto spędza dużo czasu chodząc lub stojąc z pewnością odczuwa różnicę, jaką sprawia dobór właściwych butów. Tam, gdzie to możliwe warto więc wybrać obuwie profilaktyczne z atestem – dobrą wiadomością jest to, że występuje ono w przeróżnych możliwych wzorach i rodzajach. Jeżeli akurat nie możemy znaleźć potrzebnego nam typu butów, można poszukać odpowiedniej wkładki – najlepiej jednak poszukać butów profilaktycznych zaprojektowanych w tym celu, od podeszwy po wierzch. Istnieje wiele sklepów poświęconych obuwiu profilaktycznemu, zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych, np. https://pantofelek-sklep.pl/pl/obuwie-profilaktyczne. W zależności od miejsca, w jakim pracujemy, potrzebne mogą być pełne buty lub lżejsze, odkryte klapki czy sandały. Dla osób pracujących w pomieszczeniach, takich jak sklepy czy szpitale dobrym pomysłem są takie buty profilaktyczne, jak klapki lub tenisówki. Poza wygodną wkładką dobrą cechą takich butów jest podeszwa zrobiona z materiału zapobiegającego ślizganiu się – zwiększa to komfort i bezpieczeństwo.