Czy dzieci muszą brać udział w sprawie rozwodowej?

Rozstanie nie jest niczym przyjemnym, szczególnie gdy w sprawie pojawiają się wspólne małoletnie dzieci stron. Czy taka sytuacja oznacza, że będą musiały one pojawić się na sali rozpraw? Niekoniecznie, choć wiele w tej kwestii zależy tak naprawdę od rodziców dzieci.

Informacje rozwodowe w sieci

Ludzie czerpią mnóstwo wiedzy z książek i internetu, dotyczy to także aspektów związanych ze sprawami rozwodowymi i uczestnictwem w nich małoletnich dzieci. Małżonkowie posiadający potomstwo często nie wiedzą czy maluchy muszą uczestniczyć w rozprawach. Tak naprawdę istnieje szansa na to, aby uniknąć ciągania dzieci po sądach.

W sieci możemy znaleźć sporą ilość porad i artykułów dotyczących omawianej kwestii. Problem jednak w tym, że nie wszystkie są aktualne i zgodne z obowiązującymi przepisami. Wiele sprawdzonych informacji w tym zakresie można jednak odnaleźć na stronie https://www.adwokatrozwod.pl/ – i to zupełnie za darmo. Portal oferuje:

  • merytoryczne, aktualne pod kątem prawnym i przede wszystkim praktyczne teksty poradnikowe,
  • możliwość zadania pytania i uzyskania indywidualnej odpowiedzi sporządzonej przez doświadczonego adwokata rozwodowego,
  • bazę wiedzy z zakresu prawa rodzinnego, spraw rozwodowych oraz alimentacyjnych

Teksty, które znajdują się na portalu są zrozumiałe i opatrzone prostymi przykładami – zrozumiałymi dla każdego, nawet najbardziej opornego czytelnika.

Dla bardziej zainteresowanych istnieje możliwość uzyskania odpowiedzi na konkretne pytania prawne – każda sprawa ma swój indywidualny charakter, dlatego zawsze bezpieczniej jest skorzystać ze wsparcia wykwalifikowanego prawnika, zwłaszcza gdy chodzi o rozwód.

Dzieci a rozwód rodziców

Uczestnictwo dzieci w sprawie rozwodowej nie jest konieczne, pod warunkiem jednak, że ich rodzice dojdą do porozumienia w kwestii sprawowania władzy rodzicielskiej oraz sposobu utrzymywania osobistych kontaktów.

Jeżeli jednak małżonkowie nie potrafią osiągnąć kompromisu w tej sferze, udział dzieci w postępowaniu sądowym będzie niestety przykrą koniecznością. Sąd co prawda zastosuje szczególne środki mające na celu ochronę dobra dziecka, jednak taka wizyta i tak z pewnością zapadnie na długo w pamięci malucha.

Tak naprawdę to czy dziecko będzie uczestniczyło w rozprawie nie zależy od sądzie lub adwokata reprezentującego daną stronę, a od samych małżonków. Wypracowane porozumienie co do spraw związanych z opieką nad małoletnim będzie dla sądu wystarczającym argumentem za tym, aby dziecko nie musiało w ogóle przychodzić na rozprawę. Oczywiście dobry adwokat będzie w stanie przekonać rodziców do tego, aby przynajmniej w tej sferze porzucili wzajemne roszczenia i kłótnie.

Kto potrzebuje wsparcia przy rozwodzie?

Wsparcie przy rozwodzie jest bardzo potrzebne, zwłaszcza gdy w sprawie pojawiają się małe dzieci lub dochodzi do licznych sporów pomiędzy małżonkami. Pomoc jest tym bardziej ważna, gdy dana osoba nie orientuje się w przepisach prawnych, a z sądem nie miała w ogóle do czynienia.

Rozwód może być szybki i tani, nawet jeśli dotyczy z pozoru trudnej sprawy. Aby tego dokonać nie wystarczą same chęci małżonków, choć niewątpliwie one też odgrywają kluczową rolę. Żeby przeprowadzić sprawny rozwód konieczna jest znajomość przepisów i doświadczenie, które pozwoli wybrać odpowiednią taktykę procesową – tłumaczy adwokat Michał Słomka, prowadzący Kancelarię Adwokacką w Krakowie, partner merytoryczny portalu adwokatrozwod.pl

Nawet jeśli decyzja o rozwodzie nie zapadnie, będziecie Państwo bogatsi o wiedzę, która w przyszłości może pomóc nie tylko Wam, ale także i Waszej rodzinie lub znajomym.