Jakie są zalety posiadania automatu schodowego?

Włączanie oświetlenia klatki schodowej można rozwiązać na kilka różnych sposobów. Najprostsze wyjście to skorzystanie z manualnych przełączników schodowych i krzyżowych. Nieco bardziej skomplikowane rozwiązanie polega na użyciu specjalnego sterownika wraz z czujkami PIR. Pośrednia opcja to montaż automatu schodowego wraz z kompletem przełączników jednobiegunowych.

Zasada działania automatu

Automat schodowy to od wielu lat bardzo popularne rozwiązanie, które w szerokim zakresie jest stosowane na klatkach w blokach mieszkalnych. Z powodzeniem można je zaadaptować też w budynkach jednorodzinnych, zarówno do oświetlenia korytarzy, schodów, jak i np. dojścia do garażu lub furtki.

Urządzenie zawiera prosty moduł elektroniczny, który w momencie wyzwolenia załącza oświetlenie. Co istotne, jest to układ czasowy, czyli pracujący w zadanym przedziale sekundowym lub minutowym. Po jego upłynięciu następuje automatyczne odłączenie fazy, czyli cała instalacja ponownie przechodzi w fazę spoczynku. Całość można zrealizować w bardzo prosty sposób, korzystając wyłącznie z 3- lub 4- przewodowej sieci oraz najtańszych przełączników jednobiegunowych.

Co lepsze – czujka ruchu, automat schodowy, czy też inteligentny dom?

Na klatce schodowej w bloku warto rozważyć jedynie dwie opcje – sterowanie z wykryciem obecności lub poprzez automat schodowy. Zastosowanie czujek PIR jest w praktyce nieco lepsze, ponieważ nie wymaga od użytkownika żadnej interakcji. Również po ustalonym czasie światło gaśnie, więc zasada działania pozostaje identyczna. Jednak na przykładzie automatu ASN-01/U od polskiej firmy Zamel śmiało można stwierdzić, iż taka najbardziej klasyczna instalacja jest też zdecydowanie tańsza w budowie oraz późniejszym serwisowaniu. W praktyce urządzenia te działają najczęściej bezawaryjnie przez wiele lat.

Gdy mowa o domu jednorodzinnym, to można już pokusić się o nieco bardziej skomplikowane instalacje, np. w postaci smart home. Są one o wiele droższe, ale zapewniają szeroką integrację w obrębie wielu urządzeń. Przykładowo, światło może zapalać się automatycznie nie tylko, gdy zostanie wykryty ruch, ale też z uwzględnieniem pory dnia lub tego, czy są opuszczone rolety. W praktyce daje to szereg niemal nieskończonych możliwości.

Przeczytaj też: Inteligentny dom - nowoczesne podejście do automatyki domowej

inteligentny dom

Parametry automatu schodowego, na które warto zwrócić uwagę

W zależności od tego, jak duża jest instalacja, warto przyjrzeć się kilku kwestiom. Pierwsza z nich to maksymalna zdolność łączeniowa dla żarówek lub różnych rodzajów świetlówek. Druga to znamionowe napięcie zasilania, czyli ewentualna możliwość podpięcia instalacji 12 V. Nie bez znaczenia jest też system montażu – w przypadku natynkowego można mieć pewność, że w każdej chwili będzie dostęp do regulacji czasu pracy układu poza trybem spoczynku.

Automat schodowy jest rozwiązaniem sprawdzonym, niedrogim i prostym w montażu. Ma wiele zastosowań, lecz najlepiej sprawdzi się w budynkach wielorodzinnych, na klatkach schodowych.