We wtorek w Bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa w Trzebini salwatorianin ks. Karol Kulczycki przyjął święcenia biskupie. Konsekratorem święceń był abp Adolfo Tito Yllana, Nuncjusz Apostolski w Australii, a współkonsekratorami abp Marek Jędraszewski, Metrolopita Krakowski oraz Przewodniczący Komisji KEP ds. Życia Konsekrowanego bp Jacek Kiciński CMF z Wrocławia.

msza5

Ks. Karol Kulczycki został wyświęcony na biskupa. FOT. MARTA PIETRZYK

W uroczystości wzięło udział wielu znakomitych gości. Między innymi ambasador Australii w Polsce, kapelan prezydenta RP, liczni dostojnicy duchowni oraz samorządowcy, w tym Jarosław Okoczuk, Burmistrz Miasta Trzebini.

„ W imieniu własnym oraz mieszkańców Gminy Trzebinia składam Waszej Ekscelencji gratulacje i życzenia z okazji przyjęcia sakry biskupiej oraz nominacji na urząd ordynariusza Diecezji Port Pirie w Australii Południowej. Życzę siły i wytrwałości w głoszeniu Dobrej Nowiny oraz niezachwianej ufności w Boże miłosierdzie” – to fragment listu, skierowanego przez burmistrza Okoczuka na ręce księdza biskupa Karola Kulczyckiego.

msza4

To była pierwsza taka uroczystość w gminie Trzebinia. FOT. MARTA PIETRZYK

Duchowny urodził się w 1966 roku w dolnośląskiej Górze. Do zakonu Salwatorianów w Trzebini wstąpił w 1987 roku. Siedem lat później został wyświecony na prezbitera.

W 1990 roku wyjechał do Australii, gdzie pracował w tamtejszym regionie Polskiej Prowincji Salwatorianów, jako wikary i proboszcz miejscowych parafii, był też członkiem salwatoriańskich komisji. W 2018 roku został wiceprowincjałem polskiej prowincji salwatorianów w Krakowie.
1 sierpnia został mianowany przez papieża Franciszka biskupem diecezji Port Pirie wchodzącej w skład metropolii Adelaide. To bardzo słabo zaludniona część Australii.