Tego nie wiesz o Bora-Bora!

Jeśli myślisz, że Bora-Bora to tylko bajecznie piękna wyspa na Pacyfiku, to jesteś w błędzie. To niezwykle bogate i zróżnicowane pod wieloma względami miejsce, oferujące gościom nie tylko malownicze widoki i czyste plaże, ale również aktywny urlop. Przedstawiamy Ci kilka ciekawostek o tym miejscu, których może nie znałeś!

Podstawowe informacje o Bora-Bora

Bora-Bora to wyjątkowa wyspa położona na Oceanie Spokojnym. Jest częścią Polinezji Francuskiej od 1845 roku, należy do Wysp Pod Wiatrem, które należą do archipelagu Wysp Towarzystwa. Leży na północny-zachód od Tahiti. Wyspa Bora-Bora jest znana z pięknych plaż, krystalicznie czystej wody i luksusowych kurortów. Wyspa jest popularnym miejscem dla turystów, którzy przyjeżdżają, aby cieszyć się ciepłym klimatem, pięknymi krajobrazami i wyjątkowymi przeżyciami. Bora-Bora posiada także bogatą historię, ponieważ była kiedyś ważnym centrum kultury polinezyjskiej i była odwiedzana przez europejskich odkrywców. Bora-Bora ma około 38 km² powierzchni, którą zamieszkuje ponad 10 tys. ludności. Podczas II wojny światowej wyspa ta służyła jako ważna baza dla wojsk amerykańskich i zbudowano na niej wiele instalacji wojskowych. Po wojnie Bora-Bora zaczęła się rozwijać jako miejsce turystyczne, a jej piękne plaże i krystalicznie czyste wody przyciągały turystów z całego świata. Dziś Bora-Bora jest znana jako luksusowa destynacja i jest popularnym miejscem dla nowożeńców i podróżników chcących doświadczyć piękna i kultury Polinezji Francuskiej.

Fauna i flora na Bora-Bora

Bora-Bora jest domem dla wielu unikalnych gatunków roślin i zwierząt, w tym ostrygi tahitańskiej, która występuje tylko w wodach wokół wyspy. Wyspa pokryta jest bujnymi lasami i dżunglami, które są domem dla wielu roślin i zwierząt. Niektóre z bardziej znanych roślin występujących na Bora-Bora to kwiat tiare, który jest narodowym kwiatem Polinezji Francuskiej oraz hibiskus, który jest popularną rośliną ozdobną. Jeśli chodzi o zwierzęta, Bora-Bora jest domem dla wielu gatunków, w tym wielu gatunków ptaków, ryb i gadów. Niektóre z bardziej znanych zwierząt występujących na wyspie to krab kokosowy, który jest największym lądowym stawonogiem na świecie i tahitańska ostryga perłowa, która występuje tylko w wodach wokół wyspy. Bora-Bora jest również domem dla wielu unikalnych gatunków koralowców i innych gatunków morskich, co czyni ją popularnym miejscem dla nurków i snorkelerów.

Kuchnia na Bora-Bora

Bora-Bora znana jest z bogatej i różnorodnej kuchni, na którą wpływ ma polinezyjskie i francuskie dziedzictwo wyspy. Tradycyjna kuchnia polinezyjska obejmuje szeroką gamę owoców morza, a także owoce i warzywa uprawiane na wyspie. Do popularnych potraw na Bora-Bora należy poisson cru, czyli surowa ryba marynowana w mleku kokosowym, oraz pieczona wieprzowina z owocami chleba, która jest tradycyjnym daniem polinezyjskim. Oprócz tradycyjnych dań polinezyjskich, Bora-Bora oferuje również szereg potraw kuchni międzynarodowej, ponieważ wyspa jest popularnym miejscem turystycznym. Wiele luksusowych ośrodków na wyspie oferuje szereg opcji gastronomicznych, w tym kuchnię francuską, włoską i japońską. Ogólnie rzecz biorąc, Bora-Bora jest rajem dla miłośników jedzenia, oferując szeroką gamę pysznych i unikalnych potraw do spróbowania.

Inne ciekawostki o Bora-Bora

Wyspa była kiedyś ważnym centrum kultury polinezyjskiej i była odwiedzana przez europejskich odkrywców, takich jak: angielski żeglarz James Cook oraz holenderski żeglarz Jacob Roggeveen, który odkrył tą wyspę w 1722 roku. Bora-Bora jest popularnym miejscem dla nurków i miłośników snorkelingu, ponieważ jej wody są domem dla różnorodnych raf koralowych i życia morskiego. Językiem urzędowym na Bora-Bora jest francuski, chociaż wiele osób mówi również po tahitańsku i w innych językach polinezyjskich. Bora-Bora jest znana z luksusowych kurortów, które oferują szereg udogodnień i usług, w tym bungalowy nad wodą. Bora-Bora jest popularnym miejscem kręcenia filmów i pojawiła się w wielu filmach i programach telewizyjnych. Co ciekawe, na wyspie są dwa szczyty - Pahia i Otemanu, które mają odpowiednio 661 i 727 m n.p.m.

Podsumowanie

Bora-Bora to popularna miejscowość turystyczna, znana z pięknych plaż, krystalicznie czystej wody i luksusowych kurortów. Jest to fascynujące i wyjątkowe miejsce, które nie bez przyczyny przyciąga tłumy odwiedzających.