Szczawnica - atrakcje. Co zobaczyć w Szczawnicy?

Szczawnica ma mnóstwo walorów turystycznych, dla których warto tam pojechać w lecie, jak i zimą. Wyjątkowy klimat, w połączeniu z obecnymi na terenie miasteczka źródłami leczniczymi przyciągają podróżników, chcących poprawić kondycję swojego organizmu. Portal Noclegowo.pl sprawdził, jakie atrakcje czekają na turystów podróżujących do Szczawnicy.

Gdzie jechać w Pieniny?

Niemal 70% powierzchni Pienin pokrywają lasy usłane bogatą roślinnością. Uroku miasteczku dodaje przepływający przez nie Dunajec, a także inne rzeki, będące jego dopływami. Góry w okolicach Szczawnicy nie są bardzo wysokie, a przepiękne krajobrazy Pienin możemy podziwiać chodząc czy jeżdżąc rowerami po licznych szlakach turystycznych. Wiele z nich będzie idealnych na rozpoczęcie przygody ze wspinaczką górską lub na wędrówki z dziećmi (na przykład prowadzący do rezerwatu przyrody Biała Woda). Na turystów, oprócz wielu krótszych i dłuższych górskich szlaków, czeka 6 tras rowerowych, o łącznej długości ok. 100 kilometrów. Nie zapomniano również o miłośnikach jeździectwa, dla których wyznaczono trasy konne. Turystom preferującym aktywny wypoczynek przypadnie też do gustu ciekawa atrakcja - spływ na tratwach malowniczym Dunajcem, dostępny od maja do października. Szukający zastrzyku adrenaliny mogą natomiast spróbować spływu kanadyjkami albo pontonem.

Szczawnica - atrakcje zimowe

Szczawnica zimą staje się rajem dla narciarzy. Czekają tu na nich różnorodne trasy zjazdowe: na Palenicy (ok. 1000 m), Szafranówce (ok. 1000 m, z homologacja FiS) i Arena Narciarska Jaworki-Homole (łączna długość tras przygotowanych na arenie to około 4,5 kilometra). Z łatwych skorzystają początkujący, trudne zachwycą nawet zaawansowanych. Po zmaganiach na turystycznych szlakach i stokach, odpoczniemy i pospacerujemy po zrewitalizowanej Promenadzie Nad Grajcarkiem. Miłośnicy XIX-wiecznej architektury i pięknie zaaranżowanych zieleńców koniecznie muszą odwiedzić malowniczy Park Dolny w Szczawnicy oraz Plac Dietla, wraz z Pijalnią Wód.

Szczawnica z dziećmi - co warto zobaczyć?

Szczawnicę warto odwiedzić z dziećmi. To miejsce, w którym można odpocząć od miejskiego zgiełku, pokazując maluchom piękno polskiej przyrody. Niezapomnianą wycieczką dla Waszych pociech będzie ta nad oddalone od Szczawnicy o 15 kilometrów Jezioro Czorsztyńskie. Zwiedzanie dwóch leżących naprzeciw siebie zamków (Czorsztyn i Niedzica) to inspirująca lekcja historii. Przy deszczowej pogodzie warto natomiast udać się do Muzeum Pienińskiego im. J. Szalaya czy Muzeum Uzdrowiska Szczawnica lub pojechać do pobliskiego Krościenka nad Dunajcem, gdzie dzieci miło spędzą czas w Sali Zabaw Pieniny-Krościenko. 

Szczawnica atrakcje