Katowice to miasto posiadające długą i bogatą historię związaną z górnictwem. Znaną ikoną Katowic jest też charakterystyczna budowla, ogromna hala w której urządzane są koncerty i inne wydarzenia kulturowe, czyli katowicki Spodek. To też doskonałe miejsce, aby osiedlić się tutaj na dłużej, warto więc przyjrzeć się bliżej temu co oferuje to miasto.

Jest tutaj niezwykle rozbudowany węzeł komunikacyjny, którego pojazdy kursują na dość obszernych trasach, głównie ze względu na bliską obecność innych miast. Dotarcie do ościennych miast nie stanowi więc większego problemu, a z perspektywy mieszkańca ma to bardzo duże znaczenie. Ze względu na bliską odległość od innych miast kwestia edukacji nie jest ograniczona jedynie do miasta Katowic, ale już nawet w tym aspekcie warto nadmienić, że rozwój naukowy na przestrzeni lat jest dość znaczny. Najbardziej znanymi uczelniami wyższymi są między innymi: Akademia Muzyczna, Akademia Sztuk Pięknych, Uniwersytet Śląski, Politechnika Śląska i wiele innych. Przyciągają one co roku nowe grono studentów chcących kształcić się w tego typu kierunkach.

W kwestii opieki zdrowotnej warto wspomnieć o tym, że miasto dysponuje rozbudowaną siecią szpitali i innych placówek ochrony zdrowia. Według danych statystycznych funkcjonuje tutaj 12 szpitali publicznych i 6 niepublicznych, w tym 4 placówki świadczą opiekę nocną oraz świąteczną.

Średnia cena mieszkania w Katowicach na rynku pierwotnym to 364 325 zł. Według portalu rynekpierwotny.pl średnia cena m2 wynosi 6 689 zł, więc jest to cena całkiem przeciętna w porównaniu do innych miast w Polsce. Jest w czym wybierać, ponieważ wszystkich nieruchomości na sprzedaż jest 2481. Nowe mieszkania w Katowicach można zakupić już w cenie do 250 000 zł, tych ofert jest całkiem sporo, bo aż 327. Największe grono ofert stanowią jednak oferty w cenach między 250 000 i 350 000 zł oraz od 350 000 do 450 000 zł, tych ofert jest ponad 500 na każdy z tych przedziałów cenowych. Osoby szukające mieszkania pod inwestycje również się nie zawiodą, ponieważ ilość prowadzonych inwestycji w tym mieście wynosi 27. Jeśli chodzi o cenę za m2 to niestety nie da się znaleźć ofert, których cena metra kwadratowego wynosiłaby mniej niż 4 500 zł. Powyżej tej kwoty, do ceny 5 000 zł znajdziemy tylko 11 ofert, natomiast najliczniejszą grupę stanowią ogłoszenia w cenie od 5 500 do 6 000 zł za m2, których jest 668. W kwestii wielkości mieszkań można śmiało wybierać wśród ofert w metrażu do 35 do 50 m2, takich ofert jest 883. Prawie tyle samo ofert, bo 710 jest w przedziale między 50 i 65 m2, więc czteroosobowa rodzina nie powinna mieć problemu w zaklimatyzowaniu się w takim miejscu, tym bardziej, że ofert powyżej tej wartości, tzn. od 65 do 80 m2 jest też całkiem sporo – 454 ogłoszenia. W kwestii ilości pokoi królują oferty mieszkań dwupokojowych – 974 ogłoszenia – oraz trzypokojowe, podobnie bo 950 ofert. Najtrudniej jest natomiast znaleźć mieszkanie pięciopokojowe lub więcej, tych ofert jest zaledwie 6. Studenci szukający jednopokojowych mieszkań nie mogą narzekać na brak wyboru, bo tutaj mogą przebierać wśród 237 ofert.

Rynek nieruchomości w Katowicach

Materiał przygotowany przez eksperta portalu RynekPierwotny.pl