Ławka treningowa to urządzenie znajdujące się na każdej siłowni. Coraz więcej osób decyduje się też na zakup ławeczki do własnej domowej siłowni. Ławeczka do ćwiczeń to sprzęt posiadający wiele zalet.

Ławki do ćwiczeń to urządzenia charakteryzujące się prostą konstrukcją. Ich montaż nie powinien więc sprawiać problemów. Zazwyczaj można je składać, więc idealnie nadają się nawet do mieszkań o niewielkiej powierzchni.  

Treningi na ławeczce treningowej angażują do pracy wiele grup mięśniowych, zakres ćwiczeń wykonywanych na tym urządzeniu jest dość szeroki. Ćwiczenia na ławeczce pozwalają wyrzeźbić i wymodelować zarówno górną, jak i dolną część ciała, wiele zależy od modelu ławeczki oraz od oczekiwań osoby ćwiczącej.

Treningi na ławeczce treningowej to doskonały sposób na pozbycie się zbędnych kilogramów, na utrzymanie prawidłowej postawy ciała, korzystnie wpływają na kondycję kręgosłupa. Osoby regularnie ćwiczące na ławeczce odczuwają poprawę samopoczucia, podczas aktywności fizycznej w organizmie uwalniane są endorfiny (hormony szczęścia). Ćwiczenia na ławeczce łagodzą stres i relaksują. Poprawiają pracę układu krwionośnego, poprawiają też kondycję i ogólną sprawność organizmu

Rodzaje ławeczek treningowych

Najpopularniejsze rodzaje ławeczek treningowych to:

  • Ławki skośne – proste w budowie, łatwe w obsłudze i w użytkowaniu. Przeznaczone są do treningów mięśni klatki piersiowej i mięśni brzucha. To najbardziej popularny rodzaj ławeczek.
  • Ławki do wyciskania sztangi – pozwalają na wykonywanie ćwiczeń z dużym obciążeniem. Można na nich trenować wszystkie partie ciała. W przypadku tego rodzaju ławeczek można dowolnie regulować poziom nachylenia i wysokość stojaków pod sztangę.
  • Ławki regulowane – idealne do wzmacniania mięśni pleców. Można je ustawić płasko lub pod skosem. Istnieje możliwość wyposażenia takich ławek w dodatkowe akcesoria takie, jak uchwyty, modlitewnik, linki, itp.

Ławki treningowe do użytku domowego różnią się nieco od ławek, które stanowią wyposażenie profesjonalnych siłowni. Sprzęt w siłowniach musi być przystosowany do intensywnych treningów, które odbywają się z dużą częstotliwością. Sprzęt do warunków domowych nie musi spełniać tak rygorystycznych warunków. Wprawdzie zakres cenowy ławek do domowego użytku jest duży, ale dobrej jakości sprzęt można kupić już za 200 zł. A zakup takiej ławeczki to inwestycja na wiele lat.