Jazda na rowerze jest jak odżywka dla mózgu. Wszystkie te godziny spędzone na pedałowaniu tworzą bogate połączenia kapilarne w szarych komórkach. Więcej naczyń krwionośnych w mózgu i mięśniach oznacza więcej tlenu i składników odżywczych, które pomogą im w pracy.

Podczas pedałowania zmuszasz również więcej ogniw nerwowych do pracy. Gdy neurony te się zapalają, wzmaga się tworzenie białek, takich jak czynnik neurotroficzny pochodzący z mózgu i związek zwany noggin, które sprzyjają powstawaniu nowych komórek mózgowych. Rezultat: Podwójna lub potrójna produkcja neuronów - dosłownie budujesz swój mózg. Uwalniają się także neuroprzekaźniki (komunikatory między komórkami mózgowymi), dzięki czemu wszystkie te komórki, nowe i stare, mogą komunikować się ze sobą w celu lepszego, szybszego funkcjonowania. To bardzo duże korzyści dla rowerzystów.

Ten rodzaj wzrostu jest szczególnie ważny z każdym mijającym rokiem, ponieważ z wiekiem nasze mózgi kurczą się, a te połączenia osłabiają. Ćwiczenie przywraca i chroni narząd. badania dowodzą, że po trzech miesiącach ludzie, którzy wykonują ćwiczenia, mają mózg o trzy lata młodszych.
Większy, bardziej połączony mózg po prostu działa lepiej. Dorośli, którzy ćwiczą mają bardziej wyostrzone zdolności pamięciowe, wyższe stężenie, bardziej płynne myślenie i większą zdolność rozwiązywania problemów niż osoby nieaktywne fizycznie.

Pamiętajmy jednak, że więcej nie zawsze znaczy lepiej, zwłaszcza w krótkim okresie czasu. To samo badanie, które poinformowało o korzyściach dla mózgu podczas krótkiej sesji ćwiczeń, ujawniło, że intensywniejsze wysiłki mogą czasowo pogarszać pamięć i przetwarzanie informacji.
Zbyt krótki trening i Twój mózg nie dostanie odpowiedniej ilości bodźców, aby pracować optymalnie. Za dużo, a Twoje ciało zużyje glukozę i inne potrzebne zasoby, więc organizm nie zyska nic pozytywnego z treningu.

Po około 20-30 minutach, w organizmie wytwarzane są substancje podnoszące nastrój, takie jak endorfiny i kanabinoidy (które, jak sama nazwa wskazuje, znajdują się w tej samej rodzinie chemikaliów, które dają palaczom tzw. 'high').
Co ważniejsze, regularna jazda na rowerze pomaga utrzymać hormony, takie jak adrenalina i kortyzol na stałym poziomie, co oznacza, że czujesz się mniej zestresowany.

To tylko niektóre korzyści jakie przynosi nam jazda na rowerze. Jeśli jesteś fanem dwóch kółek i interesuje Cię ta dziedzina, polecamy nasz artykuł o tym jak wybrać odpowiedni rower damski bikesquad.pl/jaki-rower-damski-kupic-miejski-trekkingowy-czy-gorski/ 

Joomla SEF URLs by Artio