Jak możemy sprawdzić, czy samochód ma ważne ubezpieczenie OC?

Ważne ubezpieczenie OC to podstawa dla każdego kierowcy. Właściciel pojazdu powinien o nią dbać, ponieważ brak ważnej polisy OC może wiązać się z przykrymi konsekwencjami.

  • OC pojazdu

  • Ważność ubezpieczenia samochodu

  • Sprawdzenie ważności OC – dostępne możliwości

  • Brak ważnego OC? Uważaj na kary finansowe

W tekście omawiamy podstawowe kwestie dotyczące umowy ubezpieczenia i zakładu ubezpieczeń.

OC pojazdu

Każde zarejestrowane auto, zgodnie z obowiązującymi w naszym kraju przepisami, musi mieć aktualne ubezpieczenie OC. Jego rolą jest przejmowanie odpowiedzialności finansowej przez firmę ubezpieczającą za szkody, które wyrządziła osoba kierująca ubezpieczonym autem. Sprawia to, że osoba odpowiedzialna za przykre zdarzenie nie musi wypłacać odszkodowania z własnych środków.

Ważność ubezpieczenia samochodu

Czasem występują takie sytuacje, że trzeba sprawdzić to, czy ubezpieczenie OC samochodu jest nadal aktualne. Taka weryfikacja staje się koniecznością wtedy, gdy:

 • kupujemy auto używane

Przed podpisaniem umowy kupna-sprzedaży, należy upewnić się, czy samochód nadal posiada aktualne ubezpieczenie OC. Jeżeli polisa nie jest już ważna, wtedy trzeba to zgłosić do swojej firmy ubezpieczeniowej, a następnie wykupić ubezpieczenie.
Trzeba też mieć na uwadze fakt, że polisa OC po poprzednim właścicielu auta nie będzie przedłużana automatycznie. W takiej sytuacji, już we własnym zakresie, trzeba wykupić kolejne ubezpieczenie. Jeśli tego nie zrobisz, wówczas narażasz się na przerwanie ochrony ciągłości ubezpieczeniowej.

 • uczestniczymy w zdarzeniu drogowym

Jeśli jesteśmy osobą poszkodowaną w incydencie drogowym, wówczas będzie nam przysługiwać odszkodowanie wypłacane przez naszego ubezpieczyciela. Trzeba pamiętać, że jest jeden warunek – samochód sprawcy musi mieć aktualne ubezpieczenie OC. Jeżeli polisa nie została wykupiona, wtedy możemy o otrzymanie odszkodowania ubiegać się w dowolnym towarzystwie ubezpieczeniowym.

Sprawdzenie ważności OC – dostępne możliwości

Sprawdzenie aktualności naszego ubezpieczenia OC wcale nie jest rzeczą trudną - możemy tego dokonać na kilka sposobów, bez konieczności wychodzenia z domu. Informacje o ubezpieczeniu samochodu może sprawdzić każda osoba.

 • Strona internetowa Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego

Najszybszym sposobem weryfikacji aktualności OC jest odwiedzenie strony internetowej UFG. Wystarczy, że wejdziemy w zakładkę „Baza OC i AC”, a następnie w kolejne podstrony, tj. „Sprawdzenie ubezpieczenia OC” i „Identyfikacja umowy OC na dzień”.
Następnie należy uzupełnić krótki formularz, w którym podaje się numer VIN lub numer rejestracyjny, kraj i aktualną datę. W ramach informacji zwrotnej ukaże się model i marka ubezpieczonego pojazdu oraz numer polisy OC.

 • Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców

Dane o aktualności ubezpieczenia komunikacyjnego auta są również dostępne w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. W celu weryfikacji informacji trzeba wejść na stronę www pod adresem historiapojazdu.gov.pl, następnie uzupełniając takie informacje jak numer VIN lub numer rejestracyjny oraz datę pierwszej rejestracji. Dzięki temu dowiesz się m.in. o aktualności obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego, stanu licznika, roku produkcji a nawet rodzaju paliwa.

 • Aplikacja mobilna UFG Kup Auto

Ważność polisy OC możesz również sprawdzić za pośrednictwem smartfona - wystarczy instalacja aplikacji mobilnej UFG Kup Auto. Więcej informacji na temat OC znajdziesz na https://www.ocsamochodu.pl/p/jak-sprawdzic-czy-samochod-jest-ubezpieczony/19.html.

Brak ważnego OC? Uważaj na kary finansowe

Pilnowanie ważności ubezpieczenia OC jest niezwykle istotne, gdyż pozwala to uchronić przed przykrymi finansowymi konsekwencjami. UFG nakłada kary za przerywanie ciągłości w ubezpieczeniu choćby na 1 dzień. Wysokość grzywny jest uzależniona głównie od minimalnej płacy, która w tym roku wynosi 2800 zł brutto. Oprócz tego liczy się także rodzaj pojazdu i jego czas pozostawania bez ubezpieczenia.

Jeśli zależy ci na uniknięciu kary za brak aktualnego OC, musisz zawsze pilnować terminów. W sytuacji wygaśnięcia ważności polisy, rzeczą konieczną jest wykupienie następnego ubezpieczenia. Nie musisz jednak wybierać oferty tej samej firmy ubezpieczeniowej. Korzystając ze strony ocsamochodu.pl, możesz znaleźć dużo korzystniejszą ofertę.