Jak efektywnie szukać nowej pracy?

Poszukiwania pracy zazwyczaj bywają trudne i długotrwałe. Wiele osób jest sfrustrowanym tym, że po tak długich staraniach nadal nie mają w skrzynce mailowej upragnionych wiadomości. Nie warto się jednak poddawać, tylko być może zmienić metodę poszukiwań. W naszym artykule wskazujemy, o czym powinno się pamiętać podczas szukania nowej pracy.

Odwiedzaj różnego rodzaju portale, nie tylko te z ogłoszeniami

Przeszukiwanie stron, na których można zamieszczać różnego rodzaju ogłoszenia to pierwsze miejsce, gdzie udają się osoby poszukujące pracy. To oczywiście dobry wybór, pod warunkiem, że nie zatrzymasz się tylko tutaj. W sieci możesz bowiem znaleźć także wiele innych miejsc, gdzie znajdziesz pracę. Portalem, na którym zdecydowanie warto założyć profil, jest LinkedIn. To największa witryna zbierająca pracodawców i pracowników z praktycznie wszystkich dziedzin i branż biznesu. Warto zbudować tam swoje portfolio, by wygodnie wysyłać je do rekruterów. Oprócz tego warto też przeglądać różnego rodzaju fora związane z tematem, który najbardziej Cię interesuje pod kątem zawodowym.

Sprawdź oferty specjalnych platform rekrutacyjnych

Platformy rekrutacyjne to miejsca, gdzie możesz zamieścić swoje ogłoszenie wraz z CV, a profesjonalny rekruter przeprowadzi Cię przez cały etap rekrutacji. Na początku z pewnością podpowie Ci, jak uczynić profil bardziej atrakcyjnym dla przedsiębiorców, a gdy już go dopracujesz, opiekun zajmie się rozsyłaniem Twojej propozycji do poszczególnych podmiotów. Jeśli dana osoba zaakceptuje Twoją aplikację, możesz wygodnie umówić się na rozmowę, a potem dalsze etapy rekrutacji. Dzięki współpracy z profesjonalistami czas poszukiwań znacząco się skraca, a ponadto masz pewność, że znajdziesz najlepiej dopasowaną do siebie ofertę.

Dopracuj swoje CV pod kątem treści

Poszukiwania pracy spełzną na niczym, jeśli nie zaprezentujesz się w odpowiedni sposób. W CV niezwykle ważna jest szata graficzna, ale też to, co w nim zamieścisz. Nie warto wklejać do życiorysu całej historii wykształcenia – skup się wyłącznie na tym, co ma znaczenie, czyli najczęściej studiach. Zadbaj też o to, by podeprzeć swoje umiejętności doświadczeniem. Pochwal się kursami, które masz ukończone i przedstaw dokładnie to, czego Cię one nauczyły. Doświadczenie zawodowe opisz w formie przykładów tego, co należało do Twoich obowiązków. W ten sposób potencjalny pracodawca otrzymuje namacalny dowód Twoich umiejętności i kompetencji.

Cały czas się dokształcaj i poszerzaj kompetencje

Nawet jeśli nie planujesz zmiany pracy, nie zaniedbuj swojego rozwoju. W czasach pandemii rozkwitł sektor szkoleń online i webinarów. Skorzystaj z tej okazji i uczestnicz w kursach, które mogą przydać Ci się w pracy. Nie lekceważ także ciągłego dokształcania się w dziedzinie, którą wydawałoby się, znasz od podszewki. W każdym aspekcie można bowiem znaleźć mniej znane obszary warte zgłębiania.

Poszukiwania pracy wcale nie muszą trwać miesiącami. Jeśli odpowiednio je zaplanujesz, z pewnością szybko zauważysz pożądane efekty.

Jeżeli szukasz pracy, to koniecznie zapoznaj się z platformą rekrutacyjną Jobllegro.com/candidate