Co to jest magnes neodymowy i co przyciąga?

Magnes jest znany ze swoich właściwości przyciągających inne przedmioty. Głównie z tego względu znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach życia czy przemyśle. Jednym z rodzajów takiego przyrządu jest magnes neodymowy. Jego nazwa nie jest powszechnie znana, lecz można go spotkać w codziennych sytuacjach.

Zasada działania

Do czego przydaje się taki rodzaj magnesu? W jaki sposób działa? Magnes neodymowy, podobnie jak tradycyjny magnes, wytwarza pole magnetyczne, przyciągając do siebie metale. Jego moc stanowi o sile wytwarzanego pola, co nierozerwalnie łączy się z przyciąganiem. Pole magnetyczne, skonstruowane w odpowiedni sposób, sprawi, że urządzenie będzie w stanie podnieść przedmiot przekraczający tysiąckrotnie jego własną masę, co okaże się niemożliwe do rozerwania za pomocą ludzkiej dłoni. Tak mocny magnes nazywany jest właśnie magnesem neodymowym, a jego pole skonstruowane jest z neodymu, boru i żelaza.

Neodym a systemy wodne

Tak wykonany magnes przyciąga różnorodne połączenia metali, dlatego znajduje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Wykorzystywany jest na przykład jako część magnetyzera wody. W tym przypadku wytworzone pole magnetyczne będzie zapobiegać gromadzeniu kamienia, szczególnie w miejscach trudnodostępnych, jak rury czy dna zbiorników. Dzięki takiemu systemowi wydłuża się żywotność poszczególnych części, które nie ulegają zanieczyszczeniom. Sami producenci zalecają korzystanie z magnesów neodymowych jako środek skutecznie eliminujący kamień.

Neodym a montaż

Tradycyjne magnesy wykorzystuje się także podczas montażu. Nie inaczej ma się sprawa z magnesem neodymowym, wykorzystywanym w momencie mocowania elementów przy pomocy wytwarzanego przez niego pola magnetycznego. Jednak tutaj należy zwrócić uwagę na czynności wymagające dużej siły. Magnes zostanie wykorzystany na przykład do napinania plandek czy łączenia części billboardów lub innych dużych powierzchni. W takich przypadkach warto wykorzystać magnes jako uchwyt czy mocowanie.

Najpopularniejsze zastosowanie — poszukiwania innych rzeczy

Chyba każdy używał kiedyś magnesu do poszukiwania śrubki albo innej drobnej rzeczy która upadła w trudnodostępne miejsce. Wiadomo, że praca z małym elementem może być żmudna, wyczerpująca i w końcowym rozrachunku nie przynieść efektu, jednak nie jest skomplikowana i może wykonać ją każdy. Natomiast bardziej rozbudowane magnesy są częścią wykrywaczy metali. To z jego pomocą odbywają się poszukiwania złota czy innych drogocennych przedmiotów, które znajdują się pod ziemią lub w miejscach, do których nikt nie jest w stanie dotrzeć.

Magnes jako dodatek do narzędzi

Wielu producentów coraz chętniej stosuje magnes jako dodatkowy element narzędzi. Prym wiodą takie przyrządy jak śrubokręty, chwytaki czy wkrętarki. Nie dość, że posłużą one do wyciągnięcia śruby z miejsca, do którego nie da się dotrzeć ręką, to jeszcze pomogą przytrzymać element, przez co będzie łatwiej go wkręcić w żądane miejsce. Jak widać, każdy w codziennym życiu styka się z magnesem. Z pewnością taki sprzęt musi się znaleźć w każdym domu.