Konflikt z prawem może spotkać każdego z nas – przez lekkomyślność, błąd czy nieszczęśliwy zbieg okoliczności. Niestety, choć – jak mawia znane powiedzenie – nieznajomość prawa szkodzi (z łac. „ignorantia luris nocet”), większość z nas ma jedynie niewielkie pojęcie na temat przepisów, które otaczają nas z każdej strony. Dlatego też istotną rolę w życiu dużej liczby osób odgrywa adwokat we Wrocławiu – specjalista, który będzie w stanie pomóc nam w problemie. Kiedy możliwe jest skorzystanie z jego usług?

Adwokat we Wrocławiu – obszary jego zainteresowań

Na samym wstępie warto zaznaczyć, że każda kancelaria adwokacka może specjalizować się w różnych gałęziach prawa i nie ma w tym niczego niezwykłego. Jednak wrocławski adwokat, w spojrzeniu ogólnym, może specjalizować się w każdej z dziedzin prawa. Niezależnie więc od tego, jaki masz problem, usługi adwokackie pozwolą Ci się z nim uporać – będziesz jedynie potrzebował odpowiedniej kancelarii adwokackiej, która zajmuje się właśnie Twoim problemem.

Czym może zajmować się wrocławski adwokat?

  • Sprawy rozwodowe – te, które kosztują nas najwięcej stresu i powodują rozkład rodziny. Adwokat jest w tym procesie wsparciem, negocjatorem, a także obrońcą, którego celem jest zapewnienie jak najlepszych warunków związanych z rozwodem dla swojego klienta.

  • Sprawy rodzinne – rozwód to nie jedyny problem, jaki może dotknąć rodziny. Wszelkie inne kwestie, jakie jak współwłasność, rozdzielność majątkowa, ubezwłasnowolnienie czy unieważnienie małżeństwa to również problemy, w których adwokat we Wrocławiu będzie w stanie dać wsparcie klientowi.

  • Sprawy karne – są to sprawy, którymi zajmuje się jedynie kancelaria adwokacka (nie może podejmować ich radca prawny), w których to adwokat reprezentuje klienta w czasie dochodzenia oraz przed sądem, udowadniając jego niewinność.

  • Odszkodowania – zarówno dla firm, jak i osób prywatnych. Walczyć o odszkodowanie można z różnych tytułów – wypadku, rozboju, niedopilnowania i z rozmaitymi instytucjami, firmami czy nawet osobami prywatnymi. Zadaniem mecenasa jest skuteczna walka o to odszkodowanie.

  • Windykacja należności – np. w sytuacji, gdy kontrahent nie chce uregulować długu względem Twojej firmy. W takiej sytuacji usługi adwokackie dotyczą zarówno postępowania przedsądowego i negocjacji, jak również działań komorniczych.

  • Sprawy cywilne – mowa tutaj zarówno o reprezentowaniu klienta przed sądem cywilnym, jak również doradztwie – porady prawne są często na wagę złota i pozwalają rozjaśnić wiele spornych kwestii.

  • Sprawy gospodarcze – wszystko to, co dotyczy firm, prawa budowlanego, transportowego itd. Usługi prawne dotyczą tutaj zarówno porad prawnych adwokata, jak również reprezentowania firmy przed sądem.

  • Sprawy administracyjne – wszczęcie postepowania administracyjnego jest często niezbędne po to, aby uzyskać pozwolenia czy odwołać się od decyzji różnych organów. Oczywiście w tym również pomoże Ci doświadczona kancelaria adwokacka.

  • Obsługa prawna firm – porady prawne, tworzenie umów i dokumentacji, negocjacje, reprezentowanie klienta przed kontrahentami i wiele innych. Wszystko to, co dotyczy przedsiębiorców.

Jak więc widać adwokat z Wrocławia jest w stanie pomagać w bardzo wielu kwestiach, a to tylko wierzchołek góry lodowej – wynika to przede wszystkim z faktu, że prawo jest dziedziną niezwykle rozległą i skomplikowaną.

Adwokat a radca prawny – jakie są różnice?

Podstawową różnicą między adwokatem a radcą prawnym jest to, że adwokat może reprezentować klienta przed sądem w sprawach karnych, a radca nie posiada takich kwalifikacji. Mecenas może jednak pełnić rolę pełnomocnika swojego klienta – to po pierwsze, a po drugie – coraz głośniej mówi się, aby zrównać kompetencje adwokatów i radców prawnych tak, jak jest praktycznie na całym świecie. Jeżeli jednak w chwili obecnej potrzebujesz przedstawiciela w sprawie karnej albo karnoskarbowej – skieruj swoje kroki do wrocławskiego adwokata.

Czym zajmuje się adwokat we Wrocławiu?