Jeżeli w naszych planach pojawia się wybudowanie jakiejkolwiek konstrukcji, której głównym elementem jest drewno – altanka, wiata samochodowa, ławka ogrodowa, czy też ogrodzenie, wymagane będą nie tylko kantówki i deski, ale też odpowiednie okucia ciesielskie. Pozwolą one na trwałe i solidne połączenie wszystkich części ze sobą. Zanim jednak podejmiemy się naszego zadania, warto wiedzieć co nieco na temat tych ważnych elementów.

Okucia ciesielskie – szeroki wybór

Nie jest tajemnicą, że jeżeli chodzi o te elementy, spotykamy się z bardzo dużym wyborem, a dzięki temu możemy idealnie wszystko dopasować, ze względu na wielkość i rodzaj danej konstrukcji. Obecnie wszystkie sklepy budowlane, oferują szeroką gamę tego typu akcesoriów, spośród których wymienić można m.in. łączniki do drewna, lub też różnego rodzaju kątowniki. Wykorzystanie ich, jest niemalże obowiązkowe, jeśli chcemy mieć pewność, że wszystkie drewniane elementy będą skutecznie połączone. Niezbędne mogą się też okazać karbowane gwoździe oraz kotwy.

Stabilna konstrukcja, tylko dzięki kotwom i wspornikom

Tworząc jakąkolwiek drewnianą konstrukcję, nie wystarczą jedynie okucia ciesielskie, ważną rolę będą także pełnić wsporniki i kotwy. Te pierwsze – pozwolą solidnie umocować konkretne elementy. Kotwy natomiast, mogą przydać się w budownictwie w wielu przypadkach. Chociażby kiedy zależy nam na wzmocnieniu muru, podczas budowy dachu, czy też kiedy tworzymy szalunek.

Okucia ciesielskie i ich zalety

Niezależnie od tego, na jaki rodzaj się zdecydujemy, możemy mieć pewność, że zyskamy niezwykłą trwałość całego zbudowanego obiektu. Renomowani producenci tworzą okucia wyłącznie z najlepszych i sprawdzonych materiałów – ocynkowana stal lub blacha stalowa ocynkowana. Te tworzywa są gwarantem wysokiej odporności na wszelkiego rodzaju uszkodzenia, działanie cieczy i ściskanie. Oznacza to, że bez względu na panujące warunku, konstrukcja pozostanie nienaruszona.

Dzięki okuciom ciesielskim, możliwe jest łączenie drewnianych, metalowych i elementów z tworzywa sztucznego, pod kątem prostym. Jako, że sklepy oferują bardzo duży wybór ich kształtów i wymiarów, każdemu uda się z łatwością złożyć meble, czy też zamontować półkę.

W związku z tym, że kątowniki posiadają gotowe otwory, mogą być w bardzo łatwy sposobów zamontowany, chociażby przy użyciu wkrętów lub gwoździ. To nie jest jednak jedyna przydatna funkcja otworów, ponieważ pomagają one też wyeliminować tzw. naprężenia dylatacyjne oraz usprawniają montaż przeróżnych elementów o nietypowych kształtach.

Okucia ciesielskie to niewątpliwie najpopularniejszy typ kątowników. Umożliwiają łączenie drewnianych elementów i doskonale nadaje się do zastosowania przy pracach stolarskich i ciesielskich oraz w przemyśle meblowym.

Są nieodłączną częścią różnego rodzaju ogrodzeń, pergoli czy też altan. Dzięki nim, odpowiednio wzmocnione zostaną meble i regały. Pozwalają łączyć nie tylko drewno, ale też tworzywa sztuczne i metal. Wszelkie połączenia na linii: drewno-drewno, drewno-beton, drewno-stal bądź drewno-cegła, nie będą stanowiły najmniejszego problemy.

Oferta sklepów

Obecnie dostępna jest bardzo szeroka gama okuć ciesielskich. Można wybierać spośród kątowników uniwersalnych, belkowych i płytkowych o przeróżnych rozmiarach. Chcąc mieć stuprocentową pewność co do wzmocnienia połączeń, warto postawić na blachy kątowe, które są wzmocnione z przetłoczeniem. Są one bowiem wyjątkowo odporne na siły zginania. Natomiast, jeżeli chodzi o połączenia narożnych elementów, sprawdzą się specjalne kątowniki narożnikowe.

Solidni producenci stawiają na kątowniki ocynkowane elektrolitycznie. W wypadku wymagających warunków atmosferycznych, zapewnia to ochronę przed procesami korozyjnymi. Oznacza to, że są świetnym rozwiązaniem podczas budowy wzmocnień płotów oraz ogrodowych mebli. Chcąc zatem zorientować się w ofercie i poznać opinię innych klientów, warto wcześniej zaczerpną informacji w Internecie.

Okucia ciesielskie – dlaczego to tak istotny element?

Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.