Turniej Wiedzy o Małej i Dużej Ojczyźnie

W czwartek 8 listopada  w Szkole Podstawowej w Okleśnej odbył się Turniej Wiedzy o Małej i Dużej Ojczyźnie.

Wzięli w nim udział uczniowie klas VII i VIII Szkół Podstawowych z terenu Gminy Alwernia.

Organizatorami byli: Miejsko-Gminna Biblioteka im. Janiny Rogalskiej w Alwerni, Szkoła Podstawowa im I. J. Paderewskiego w Okleśnej i Referat Promocji Urzędu Miejskiego w Alwerni.

Głównym celem turnieju była popularyzacja wiedzy o Polsce i jej kulturze oraz pogłębienie wiedzy o Małej Ojczyźnie i kształtowanie tożsamości regionalnej.

Turniej miał formę interaktywnego quizu przeprowadzonego za pomocą aplikacji Kahoot, z użyciem telefonów komórkowych. Przygotowano 80 pytań. Liczyła się prawidłowa odpowiedź oraz czas jej udzielania. W rywalizacji uczestniczyły dwuosobowe zespoły, a dopingowały ich delegacje z poszczególnych szkół.


Podczas turnieju nawiązano również do Małej Ojczyzny, a to za sprawą opowieści filmowej o Alwerni, w której przeplatają się wspomnienia, jednej z najsłynniejszych postaci pochodzącej z Alwerni Andrzeja Grabowskiego. Uczestnicy turnieju mogli zobaczyć zdjęcia archiwalne, pochodzące z archiwum gminy Alwernia oraz wykonane przez fotografa Kazimierza Krańskiego z Grojca. Oprawę artystyczną przygotowali uczniowie Szkoły Podstawowej w Okleśnej.Turniej okazał się nie tylko zabawą, ale dał również możliwość sprawdzenia swojej wiedzy z zakresu historii, geografii i kultury.

W turnieju zwyciężyli:

I miejsce: Szkoła Podstawowa w Grojcu
Aleksandra Gniewek
Izabela MataczII miejsce: Szkoła Podstawowa w Regulicach
Sebastian Pituch
Tymoteusz Zając

III miejsce: Szkoła Podstawowa w Okleśnej
Adrianna Wolarek
Oliwier Stolarzewicz

Gratulujemy laureatom!!!

Turniej zorganizowany był w ramach projektu „Niech połączy nas książka i historia – cykl wydarzeń kulturalnych w Gminie Alwernia”.

Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz Gminy Alwernia.
 

FOTORELACJA

Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.