Nie zapominajmy o żołnierskich mogiłach

2 min czytania

Stanisław Kracik, wojewoda małopolski apeluje, aby 1 listopada nie zapominać o grobach i cmentarzach wojennych, rozsianych po całej Małopolsce. W naszym województwie jest ok. 1200 grobów i cmentarzy wojennych.

Ojczyzna to ziemia i groby. Narody, tracąc pamięć, tracą życie”. Serdecznie proszę wszystkich Małopolan, by w czasie zbliżających się wizyt na cmentarzach, zapalili znicz na grobach powstańców, legionistów, żołnierzy wszystkich tych, których marzeniem była niepodległa Polska. To światełko niech będzie znakiem wdzięczności za to, że oddali swoje życie, byśmy my mogli żyć we własnym kraju mówi Stanisław Kracik. Pamiętajmy także o tym, że Małopolska to także miejsce wiecznego spoczynku żołnierzy innych narodowości, którzy zginęli na polskiej ziemi np. w czasie I wojny światowej podczas operacji gorlickiej. Spoczywają tu w jednej ziemi m.in. Austriacy, Rosjanie, Niemcy, Ukraińcy, Węgrzy… Okażmy szacunek tym, którzy nie wrócili do swoich domów i zadbajmy także o ich groby.

Wojewoda małopolski chce doprowadzić do pełnej inwentaryzacji grobów i cmentarzy wojennych w Małopolsce. W tym celu od czterech lat współpracuje ze studentami historii Uniwersytetu Jagiellońskiego i Pedagogicznego, którzy inwentaryzują wojenne mogiły w całej Małopolsce.

Grób Elii Marchettiego na chrzanowskim cmentarzu parafialnym
fot. Mariusz Paździora / Wikipedia (GNU FDL)

Poniżej prezentujemy dane o grobach wojennych zebrane z terenu powiatu chrzanowskiego. Pełne efekty dotychczasowych prac ze szczegółowym opisem można zobaczyć na stronie Groby Wojenne Województwa Małopolskiego. Znajduje się tam już 600 rekordów (opisów zarówno pojedynczych grobów, jak i kwater czy całych cmentarzy). Pozostały jeszcze do udokumentowania obiekty na terenie powiatów: dąbrowskiego, proszowickiego, miechowskiego, olkuskiego, chrzanowskiego, oświęcimskiego oraz część powiatu krakowskiego.

Autor: Tomasz Jeska