Mimo, że od wprowadzenia biletów czasowych mijają już 2 miesiące, 10 minutowy bilet wciąż budzi kontrowersje. Dzięki temu biletowi pasażerowie mogą podróżować do dziesięciu minut po terenie działania ZKKM, co oznacza, że za 2,20 zł możemy przejechać granicę gmin – bilet strefowy pozwalający na podróż przez dwie gminy kosztuje 2,80 zł. Według regulaminu ważność biletów czasowych liczona jest według czasu zegarowego (wybitego na skasowanym bilecie) nie rozkładowego. (Cennik biletów obowiązujący od 1 września 2011)

Członkowie zarządu od początku wprowadzenia biletu podkreślają, że jest on alternatywą dla osób potrzebujących podjechać jeden, dwa przystanki i nie zastępuje on tradycyjnego biletu strefowego.

Podczas ostatniego zgromadzenia zarządu związku w sali zawrzało od dyskusji na temat biletu 10 minutowego.

- Co jeżeli autobus zatrzyma się na przejeździe kolejowym, gdzie przejeżdżają pociągi towarowe? Pasażer który kupił 10 minutowy bilet ma zostać ukarany za to, że przejeżdżał pociąg? - pytał zarząd ZKKM burmistrz Libiąża, Jacek Latko.

- Taki pasażer powinien kupić bilet strefowy wiedząc, że przejazd może być zamknięty – argumentował Robert Maciaszek, zastępca przewodniczącego ZKKM. Bilet nie służy do kombinowania „może się zmieszczę, może nie”. Nie ma obowiązku korzystania z tego rodzaju biletu - zaznaczył.

Podczas zgromadzenia padła propozycja zmiany ważności biletów z czasu zegarowego na rozkładowy. Zarząd stwierdził jednak, że kolejny rodzaj biletu wprowadził by chaos i mogły by być problemy z udowodnieniem gdzie pasażer wsiadł. Prędzej bilet zniknie z oferty niż zostanie zmieniony system jego ważności zaznaczyli przewodniczący Marek Dyszy oraz Robert Maciaszek.

Dwukrotnie podczas zgromadzenia zarząd zaznaczył, że według raportu firmy kontrolerskiej nikt nie został ukarany za przekroczenia czasu na bilecie 10 minutowym.


W ostatnim czasie po zgłoszeniach pasażerów wprowadzono 85 korekt w rozkładach jazdy autobusów.

- Niechętnie, ale niektóre kursy linii 10 wracają do przejazdów przez przystanek „Trzebinia Zbyszek” - informuje Marek Dyszy.

Od 1 listopada zmieniona zostanie trasa linii 10, wybrane kursy będą przejeżdżać przez Zbyszek, Kościół oraz Krze.

ZKKM notował spadek ze sprzedaży biletów, teraz chwali się wzrostem rzędu 100 tys zł miesięcznie. Przewodniczący upatruje wzrost sprzedaży głównie w „zasadzie wsiadania przednimi drzwiami” - która ma zmniejszyć ilość jeżdżących na gapę. Z zysków powinny cieszyć się gminy ponieważ ich dopłaty do komunikacji mogą w przyszłości zmaleć. Powinni ucieszyć się również pasażerowie ponieważ zmniejsza się ilość gapowiczów za których musieli zapłacić.

Komentarze   
0 #1 Rudy 2011-10-31 21:13
Autobusami nie jeżdżę i niezmiernie się z tego cieszę, bo nie ma nic głupszego niż bilet czasowy. Pamiętam jak dobre parę lat temu też były takie głupoty. Bilet był chyba na 45 minut, czy jakoś tak. Wracałem ze szkoły do domu - trasa 25-30 minut, więc bilet spokojnie powinien wystarczyć. Niestety w pewnym miejscu stuknęły się dwa samochody i na kilkanaście minut stało się w korku. Najgłupsze, że miałem wysiadać na następnym przystanku i naprawdę wiele nie brakowało. Pewna pani kontrolująca bilety wyczaiła szansę i wbiła mandaty chyba z dwudziestu osobą, na nic zdały się tłumaczenia, że to wypadek a nie próba jazdy na krzywy ryj, że bilety przekroczyliśmy o 2-3 minuty, a nawet wstawiennictwo kierowcy - 50zł w plecy. Teraz taki mandat jest dużo wyższy, a bilety dużo krótsze. Dodawać nie muszę, że to całkiem łatwe pieniądze dla ZKKM...
Od tamtej pory autobusów unikam jak ognia:P
Cytować
0 #2 orzeu 2011-10-31 21:54
Urzekła mnie Twoja historia Rudy...
Cytować
0 #3 cwaniak 2011-11-01 02:24
Rudy, przepraszam, ale piszesz głupoty. Kilka lat temu w regulaminie wyraźnie było zaznaczone, że obowiązuje czas rozkładowy. Problem w tym, że teraz jest dokładnie odwrotnie - w regulaminie wyraźnie jest zaznaczone, że obowiązuje czas zegarowy. Absurd, mam Maciaszka i Dyszego gdzieś i w ogóle przestałem jeździć autobusami, na szczęście mam taką możliwość żeby jeździć prywatnymi busami, a ZKKM najlepiej niech zlikwidują. Śmieszny przetarg na tyle linii, zaskakujący zwycięzca. Gdyby ogłosili osobny przetarg na każdą linię to daliby szanse mniejszym firmom. Śmierdzi na kilometr.
Cytować
0 #4 Gosiaczekkkk 2011-11-01 12:05
bilet czasowy zegarowy = śmiech na sali
bardzo sporadycznie zdarzy mi się jechać autobusem,
wzrost sprzedaży biletów przez wsiadanie przednimi drzwiami śmiech na sali !!! - przecież kierowca nie sprawdza biletów
Cytować
0 #5 Rudy 2011-11-01 14:00
@ Cwaniak:
nie pamiętam dokładnie, bo naprawdę było to dawno temu, a autobusami nie jeżdżę już dość długo. Wiem tyle, że nie z własnej winy przekroczyłem jakiś limit czasowy o 2-3 minuty, co poskutkowało otrzymaniem mandatu. Ogólnie - czasowe bilety to patologia.
@orzeu:
bardzo się cieszę, skoro tak Cie urzekłem. Pozwolę Ci wybudować sobie w domu moją kapliczkę i składać do niej modły:P
Cytować
0 #6 łukasz jeska 2011-11-01 14:04
Rudy, nie wiem jak było wcześniej, ale teraz masz do wyboru kupić czasowy (zegarowy) lub normalny strefowy za 2,50zł po jednej gminie i po problemie - nikt Ci nie zmusza do kupna czasowego.
Cytować
0 #7 Rudy 2011-11-01 14:21
Łukasz - ależ ja o tym wiem, po prostu mówię, że jakiekolwiek bilety czasowe to zwyczajna patologia.
Cytować
0 #8 cwaniak 2011-11-02 00:38
Łukasz, oczywiście, że nikt mnie nie zmusza, podobnie jak nikt mnie nie zmusza żeby w ogóle jeździć autobusami. Ale skoro są to chyba po to, żeby z nich korzystać? Szczególnie, że są dotowanie z naszych podatków - gdyby to była prywatna firma to mogłaby sobie robić co chce w granicach prawa.
Cytować
0 #9 Egzek 2011-11-02 09:01
W rzeczywistości bilet czasowy który liczony jest wg czasu z kasownika jest bzdurą (przykład przebudowa ul. Długiej gdzie taki bilet już by nie wystarczył). Dlaczego? Bo właściciel takiego biletu jedzie na "fuksa".
Cytować
0 #10 Rudy 2011-11-02 15:20
@Egzek:
Taka prawda. Ten bilet w domyśle jest na jeden lub dwa przystanki, niestety w praktyce czasami i na to nie wystarczy.
Cytować
0 #11 bolo 2011-11-03 00:03
Dlaczego autor nie wie jak było przedtem??? To się trzeba dowiedzieć...
Cytować
0 #12 kolo 2011-11-03 22:30
zlikwidować zkkm a ten maciaszek to prawo zdawał na śmietniku , bo za opóźnienia autobusów odpowiada właśnie niedouczony prawnik i dyszy
Cytować
0 #13 Mck 2011-11-04 01:27
To wygląda na to że ten bilet 10 minutowy jest dla wróżek. A skąd pasażer ma wiedzieć ile autobus będzie miał opóźnienia. Kupując bilet zawieramy z przewoźnikiem umowę że ten nas dowiezie w konkretne miejsce o konkretnym czasie. Jak nie dowozi to nie wywiąże się z umowy więc dlaczego pasażer dla którego usługa nie została wykonana należycie ma być za to jeszcze karany.....
Cytować
0 #14 OLA:: 2011-11-04 06:50
A jeszcze nie wzięto pod uwagę korki na drodze- te bilety czasowe są bez sensu i powinny być wycofane!
Cytować
0 #15 ktoś 2011-11-05 00:59
To oczywiste, że przewoźnik nie może żądać dopłaty za stanie w korku, ale nikt nie pójdzie z taką błahostką do sądu i pozostaje tylko niesmak z żałosnego podejścia panów decydentów do pasażerów rodem z poprzedniego systemu.
Cytować
Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.