Cieśń nadgarstka to często traktowana z pobłażaniem choroba. Jest ona jednak łatwo wyleczalna. W codziennym funkcjonowaniu może znacząco utrudniać życie. Pacjencji z tym problemem skrążą się na ból nadgarstka oraz ręki, mrowienie i drętwienie palców. Najczęściej problem dotyczy osób pracujących przy komputerze i używających myszki oraz klawiatury.

Dotyczy również osób, które powtarzają te same czynności z użyciem nadgarstka, na przykład przy taśmie produkcyjnej lub przy pakowaniu przedmiotów do pudeł. Problem też nie omija sportowców, u nich mogą również pojawić się symptomy związane z cieśnią nadgarstka z uwagi na specyfikę sportów, które wykonują. Jak łatwo się domyślić – dotyczy to sportów, które wymagają powtarzających się ruchów z większym zaangażowaniem nadgarstka, na przykład w tenisie lub w trakcie wielogodzinnych sesji w jeździe na rowerze. Statystycznie problem dotyka częściej kobiet niż mężczyzn i w kwestii wieku można zauważyć, że dotyczy to głównie osób po 40 roku życia. Objawy mogą utrudniać codzienne funkcjonowanie – trudność ze złapaniem szklanki lub długopisu, ból nadgarstka promieniujący z nadgarstka aż do barku. Nic więc dziwnego, że wiele osób szuka pomocy w tym problemie, ale do końca nie wie od czego zacząć i czy ten problem jest związany z cieśnią nadgarstka, czy może jest to zupełnie inna kwestia. Pierwsze kroki można więc skierować do poradni specjalistycznej, która specjalizuje się w tego typu rozpoznaniach.

Czy problem cieśni nadgarstka mnie dotyczy?

Diagnostykę wykonać może lekarz specjalista, ortopeda lub neurolog. W dworska.pl wykonuje się testy neurologiczne Phalena oraz Tinela, które pozwolą potwierdzić występowanie tego problemu w przypadku danego pacjenta. Aby określić stopień tego problemu z cieśnią nadgarstka wykonuje się badanie ultrasonograficzne oraz ewentualnie badanie elektromiograficzne bardziej dokładnie obrazujące tą kwestię.

Na czym polega leczenie?

Leczenie polega na jednorazowym, niewielkim zabiegu operacyjnym po którym nerw pośrodkowy będzie zdrowiał. Jest to najlepsza metoda leczenia tego schorzenia i jednocześnie bezpieczna. Pozwala szybko i skutecznie wyleczyć się z tego problemu. Po kilkunastu dniach po zabiegu dłoń wraca do maksymalnej sprawności. Przeciwwskazaniem do tego niewielkiego zabiegu operacyjnego może być to, że pacjent posiada problemy z zaburzeniem krzepnięcia krwi.

Cieśń nadgarstka bez tajemnic

Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.