Czarny szlak: "Dwa zamczyska i Pierścień Regulic" łączący zamek w Lipowcu i zamek w Rudnie, przebiegający przez teren Alwerni przybliża miejsca atrakcyjne turystycznie i kulturowo takie jak: Skansen w Wygiełzowie, zamek w Lipowcu, las Simota, Klasztor i Muzeum Pożarnictwa w Alwerni, platformy widokowe w Kwaczale i w Regulicach, Puszcza Dulowska, kopuły "Parku Turystyki i Rozrywki" w Nieporazie oraz zamek Tęczyn w Rudnie.

Wielokrotonie jeżdżąc z zamku w Wygiełzowie na zamek w Rudnie przecinaliśmy fragmentami czarny szlak. Postanowiliśmy więc go przejechać w całości.

Na znakach oznaczających ten szlak pisze „stopień trudności – lekki”. Według nas nie jest on taki lekki, zwłaszcza po deszczu. Są na nim dość strome podjazdy i zjazdy, trudne technicznie dla zwykłego wycieczkowicza. W okolicach wąwozu Simota trasia szlaku pokryta jest gliną, występują korzenie i uskoki spowodowane spływającą wodą. Ale to nie koniec.

Wyjazd na Małą Kamionkę to też nie taka łatwa sprawa: kilometr podjazdu szybko wchodzi w nogi mniej wytrenowanym bikerom.

Jadąc szlakiem możemy podziwiać widoki - są wytyczone aż cztery punkty widokowe. W niektórych przy dobrej widoczności można podziwiać Beskidy, z drugich pobliskie wsie i miasteczka.

Na trasie znajdują się też punkty wypoczynkowe.
Odcinkami tego szlaku prowadził między innymi „Rajd Mamota” oraz wyścig organizowany z okazji dni Regulic.

Długość trasy: 39 km
Stopień trudności: lekki
Trasę polecamy osobą które nie boją się wyjazdu w teren.

Zdjęcia: Archiwum BikerTrzebinia.pl