Wino na prezent — które będzie najlepsze?

Wino to dość uniwersalny prezent, który sprawdzi się jako podarunek podczas wielu okazji — zarówno urodzin, imienin, jubileuszu, czy ślubu. Można je ofiarować kobietom i mężczyznom jako główną część prezentu lub jedynie jego dodatek. Wybór konkretnego rodzaju trunku jednak często nie jest prosty, zwłaszcza jeżeli mamy do czynienia z koneserem. Jakie wino na prezent wybrać? Podpowiadamy.

Jak wybrać dobre wino na prezent?

Wybierając wino na prezent, w pierwszej kolejności należy zastanowić się, czy lepsze będzie białe, czy czerwone. Wybór konkretnego rodzaju trunku powinien być uzależniony od preferencji osoby, której chcemy go podarować, ale też okazji. Zazwyczaj kobiety wybierają białe wina. Dobrym pomysłem na przykład z okazji Dnia Matki czy Dnia Kobiet, ale też urodzin jest więc Prosecco. Jego schłodzone bąbelki świetnie sprawdzają się również w ciepłych miesiącach. Panie gustują też w czerwonych i różowych półsłodkich i słodkich winach. Mężczyźni z kolei wybierają wytrawne, aromatyczne trunki.

Jakie wino do znajomych?

Wybierając wino na prezent dla znajomych, warto dopasować je do okazji. Jeżeli idziemy oblewać kupno nowego mieszkania lub domu lepiej postawić na trunki musujące. Jeśli jednak umówiliśmy się na kolację najlepiej wybrać klasyczne czerwone, wytrawne wino. Doskonałym dodatkiem na pikniku z paczką przyjaciół z kolei jest białe wino, które sprawdzi się jako aperitif.

Warto wziąć pod uwagę również preferencje naszych znajomych. Osoby ze sprecyzowanym gustem winiarskim, które lubią bardziej złożone bukiety, docenią czerwone wino. Jeśli jednak nasi przyjaciele spożywają je okazjonalnie, lepiej postawić na lżejsze i uniwersalne półsłodkie wina białe. Na różnego rodzaju imprezach najlepiej sprawdzają się trunki półsłodkie i słodkie. Z kolei wytrawne i ciężkie na przykład podczas eleganckich kolacji.

Co do wina w prezencie?

Wino może być głównym prezentem lub stanowić jedynie dodatek do innego podarunku. W tym pierwszym przypadku warto postawić na zestawy win. Mogą one znajdować się w ozdobnym boksie lub drewnianej skrzynce. Dzięki temu taki podarunek prezentuje się znacznie bardziej atrakcyjnie.

Drewniane skrzynki mogą mieć wygrawerowane napisy lub grafiki, które nawiązują do okazji spotkania. Z tego powodu doskonale sprawdzą się zwłaszcza jako dodatek do prezentu ślubnego. Do wina dodatkowo można dokupić na przykład komplet kieliszków, korkociąg, a także inne przydatne do przechowywania i spożywania tego trunku akcesoria.