W ludzkim organizmie jest bardzo wiele narządów i gruczołów, o których nie mamy dużej wiedzy i których znaczenie często bagatelizujemy. Okazuje się jednak, że mają one ogromna znaczenie w kwestii funkcjonowania organizmu, a także naszego samopoczucia. Jednym z nich jest gruczoł tarczowy, który ma duży wpływ na każdego z nas – z tego też względu niezbędne może okazać się USG tarczycy w Warszawie, które polecamy każdemu z Państwa. Na czym polega i dlaczego jest tak ważne?

USG tarczycy w Warszawie – dlaczego jest tak ważne?

Tarczyca to niewielki gruczoł, znajdujący się z przodu szyi, który – pomimo swoich bardzo niepozornych rozmiarów – odgrywa naprawdę znaczącą rolę w ludzkim organizmie. Jego zadaniem jest bowiem produkcja trzech istotnych dla człowieka hormonów: kalcytoniny, tyroksyny oraz trójjodotyroniny, które pełnią różne funkcje, a ich niedobór lub nadmiar, może prowadzić do różnych negatywnych konsekwencji. Tyroksyna oraz trójjodotyronina odpowiadają przede wszystkim za prawidłową pracę mózgu, a przy tym biorą udział w wielu przemianach, odbywających się w ludzkim organizmie. To dzięki nim komórki rozwijają się prawidłowo, a temperatura ciała utrzymuje się na prawidłowym poziomie. Kalcytonina z kolei zapewnia prawidłową pracę nerek, a także odpowiada za prawidłową gospodarkę wapniowo-fosforową.

USG tarczycy w Warszawie ma więc za zadanie sprawdzenie tego, czy tarczyca działa prawidłowo i czy wymienione wyżej hormony są prawidłowo wydzielane. W przypadku problemów z ich produkcją, dochodzić może do rozmaitych schorzeń i nieprawidłowej pracy organizmu. Najczęściej spotykane choroby, wynikające z nieprawidłowej pracy tarczycy to przede wszystkim:

  • Niedoczynność tarczycy – występuje wtedy, gdy hormonów widzialnych przez tarczycę jest zbyt mało. Jej konsekwencją jest nadmierne przybieranie na wadze, a także uczucie ciągłego zmęczenia. Badania tarczycy pozwalają zdiagnozować niedoczynność i rozpocząć leczenie, którego podstawą jest podawanie hormonów, a także odpowiednia dieta – niestety dla Pacjenta, całkowite wyleczenie niedoczynności tarczycy nie jest możliwe.
  • Nadczynność tarczycy – występuje wtedy, gdy hormonów wydzielanych przez tarczycę jest zbyt dużo. Tutaj największymi dolegliwościami są bardzo szybki spadek wagi ciała, poddenerwowanie, nadmierna potliwość i kołatanie serca. W przypadku kobiet dochodzi również do zaburzenia cyklu miesiączkowego, a dodatkowo problem ten może również zagrażać ciąży. W leczeniu również bardzo istotną rolę odgrywa właściwa dieta.
  • Rak tarczycy – występujący dość rzadko nowotwór może być zdiagnozowany poprzez USG tarczycy, a sposobem zwalczenia go jest wycięcie całego albo części gruczołu. Po przejściu takiej operacji, Pacjent musi zażywać odpowiednie dawki hormonów, za których produkcję odpowiedzialna była tarczyca.

Jak więc widać USG tarczycy jest badaniem niezwykle istotnym, które pozwala na wykrycie rozmaitych nieprawidłowości związanych z kształtem, budową czy zmianami tarczycy – warto więc zdecydować się na badanie tarczycy w przypadku dostrzeżenia jakichkolwiek niepokojących objawów.

Kiedy wykonać USG tarczycy?

Badanie tarczycy warto wykonać profilaktycznie, w przypadku zauważenia jednego z najważniejszych objawów, które mówią o tym, że coś niedobrego dzieje się z gruczołem. Do wspomnianych objawów należą przede wszystkim: wyczuwalne powiększenie się gruczołu tarczycy, podejrzenie guzków torbieli albo innych zmian, a także wyniki badań hormonalnych.

Warto dodać, że USG tarczycy w Warszawie czy jakimkolwiek innym mieście jest bezbolesne i przeprowadzane szybko – polega na tym, że lekarz przykłada do szyi specjalną głowicę, która pozwala wygenerować obraz tarczycy.

USG tarczycy w Warszawie – cena

Cena USG tarczycy w Warszawie jest uzależniona od kliniki, jednak zwykle kosztuje 150 zł. Nie jest to duża kwota, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że pozwoli Ci dowiedzieć się o chorobie i szybko podjąć leczenie. A jak wiadomo – im szybciej podejmie się działania, tym lepiej dla pacjenta!

USG tarczycy w Warszawie – dlaczego warto je wykonać?

Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.