Dlaczego włosy wypadają?

Wypadanie włosów, łysienie plackowate są problemami, które dotyczą coraz większej grupy osób na całym świecie. Nadmierne wypadanie włosów nie pojawia się jedynie u mężczyzn, ale również u kobiet. Przyczyn wypadania włosów jest wiele. Przyczyną może być nieprawidłowa dieta i złe nawyki żywieniowe. Problemem zdrowotnym, który sprawia, że kondycja włosów się osłabia i stają się one podatne na uszkodzenia, przez co szybciej wypadają, są zburzenia hormonalne. Do łysiny może przyczynić się łupież, zwiększona aktywność gruczołów łojowych, oraz atopowe zapalenie skóry, a także łuszczyca. Jaka jest przyczyna wypadania włosów oraz jak radzić sobie z tym problemem i mi zapobiegać - odpowiedzi udzielą eksperci z https://profolan.pl/.

 

Wypadanie włosów – przyczyna to stres, choroba oraz depresja

Włosy na głowie człowieka żyją od 2 do 6 lat. Podczas swojego życia przechodzą one przez trzy stadia. Pierwszy to wzrost, zamieranie, to czas, kiedy włosy przestają rosnąć, a jego korzenie zaczynają się przesuwać w stronę ujścia mieszka włosów, oraz czas spoczynku, kiedy to włosy zaczynają łatwo wypadać. W czasie spoczynku włosy mogą wypadać podczas mycia, czesania, czy nawet pod wpływem zdejmowania czapki. Na głowie człowieka znajduje się około 80 procent włosów, które znajdują się w stanie wzrostu. Około 5 procent włosów jest w tym samym czasie w stanie spoczynku. Jednak w niektórych przypadkach żywot włosów zostaje nieco skrócony, przez co faza spoczynku wydłuża się. Przez to już nowo wyrastając włosy są słabe i cienkie i wypadają znacznie szybciej. Przez to nasza czupryna zaczyna się przerzedzać.


Przyczyn tego jest wiele. Jednak zdaniem specjalistów do wypadania włosów może przyczynić się silny i długotrwały stres, depresja, a także operacja, czy też przebyta choroba, która wywołała gorączkę. To jednak nie wszystko, do nadmiernego wypadania włosów przyczynić się może działanie niektórych leków. Na przykład działanie niektórych antybiotyków, leków na nadciśnienie, czy też obniżające krzepliwość krwi. Do wypadania włosów przyczynić się mogą nieprawidłowości w diecie. Niskie stężenie żelaza, czy też witamin z grupy B osłabia kondycję włosów.

 

Łysienie plackowate, a wypadanie włosów

U niektórych osób włosy nie przerzedzają się równomiernie. Są osoby, które mogą mieć problem z łysieniem plackowatym, czyli zmniejszaniem się owłosienia w niektórych częściach głowy. Łyse placki zazwyczaj zaczynają być widoczne na szczycie lub na dole głowy. Łysienie plackowate to przypadłość, która może dotknąć każdego z nas. Pojawia się ona zarówno u osób młodych, jak i starszych. Łysienie plackowate dotyczy kobiet i mężczyzn. Do niedawna uważano, że łysienie plackowate jest schorzeniem, które pojawia się na tle nerwicowym. Podejrzewano również, że ma ono podłoże genetyczne, ponieważ dotyczy ono osób, które mają problemy z alergią, astmą, bielactwem. Jednak na temat łysienia plackowatego wykonano wiele badań, a wykazały one, że w tym wypadku przyczyną nadmiernego wypadania włosów są zaburzenia autoimmunologiczne. Tak więc choroba ta pojawia się przez nieprawidłowe reakcje układu odpornościowego. Badania wykazały, że limfocyty T, czyli komórki obronne zaczynają się gromadzić wokół mieszka włosowego, przez co uniemożliwiają one wzrost nowych włosów. Przez to włosy zaczynają się osłabiać, a do przyczynia się do ich wypadania. To powoduje zaburzenie mieszka włosa przez co włosy mogą zostać uśpione i pozostać w letargu nawet na wiele miesięcy, a po pewnym czasie nagle się odblokują.

 

Łysienie androgenne, a wypadanie włosów

Istnieje również łysienie androgenne. To schorzenie, które przyczynia się do nadmiernego wypadania włosów u mężczyzn. Przyczyną wypadania włosów w tym przypadku, są zmiany hormonalne. W organizmie mężczyzny zwiększa się stężenie pochodnej testosteronu. Ma ona bezpośredni wpływ na mieszki włosów, przyczyniając się do ich osłabienia. Przez to włosy stają się słabe i cienkie oraz skłonne do wypadania. Łysina androgenna pojawia się u mężczyzn w wieku 25-40 lat. Jednak może pojawić się wcześniej lub nico później. Ryzyko do rozwoju tego schorzenia zwiększa się, jeśli nasi przodkowie również mieli problem z łysiną na tle hormonalnym.

 

Łysienie u kobiet – ciążą

Podczas ciąży w organizmie kobiety dochodzi do wielu zmian hormonalnych. One najczęściej sprawiają, że włosy stają się mocniejsze, gęstsze i mniej wypadają. Dzięki temu włosy wyglądają zdrowiej. Tak jest przez dziewięć miesięcy. Jednak po rozwiązaniu ciąży dochodzi do kolejnych zmian, kiedy to organizm przestawia się na normalne funkcjonowanie. Przez to moc hormonów zmniejsza się i włosy zaczynają nadmiernie wypadać. Wiele kobiet obawia się, że przez wypadanie włosów po ciąży staną się one łyse. Nie jest to jednak możliwe, ponieważ włosy cały czas rosną, a podczas zmian hormonalnych wypadają jedynie te włosy, które nie wypadły w czasie ciąży oraz te, które powinny wypadać aktualnie. To dlatego wydaje nam się, że wypadających włosów jest tak dużo. Po trzech miesiącach po rozwiązaniu układ hormonalny powinien uregulować swoją pracę i wszystko powinno wrócić do normy.

Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.