UM Chrzanów: Ostrzeżenie pogodowe
Zbliża się wichura! Małopolska w niedzielę zmagać się będzie z żywiołem
  • Ostrzeżenie przed silnym wiatrem dla Małopolski.
  • Czujność mieszkańców powiatów: chrzanowskiego, krakowskiego i wielu innych.
  • Zachowanie bezpieczeństwa w godzinach od rana do wieczora w najbliższą niedzielę.

Nadchodząca niedziela nie rozpieszczać będzie mieszkańców Małopolski spokojną, zimową aurą. Wręcz przeciwnie, wiatr, który nadejdzie z zachodu, zapowiada poważne wydarzenie pogodowe. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej zaalarmował o nadchodzącym niebezpieczeństwie.

W całym regionie należy spodziewać się wiatru o średniej prędkości do 35 km/h. To jednak nie wszystko, gdyż porywy wiatru mogą osiągnąć nawet 80 km/h. Oznacza to potencjalne zagrożenia dla osób przebywających na zewnątrz, a także możliwość uszkodzeń infrastruktury.

Zjawisko to obejmie swoim zasięgiem aż 17 powiatów, w tym zarówno mniejsze jak i większe ośrodki miejskie, a także tereny wiejskie. Wśród miejsc dotkniętych ostrzeżeniem znajdują się m.in. powiaty: bocheński, brzeski, gorlicki, miechowski, myślenicki, nowosądecki, olkuski, oświęcimski, proszowicki czy tarnowski. Nie pominięte zostaną także miasta Kraków i Tarnów.

Oczekuje się, że największe nasilenie zjawiska przypadać będzie na godziny poranne i popołudniowe dnia 5 lutego, a dokładnie od 5:00 rano do 18:00 wieczorem. Prawdopodobieństwo wystąpienia silnych wiatrów wynosi aż 80%, co powinno być wyraźnym sygnałem do podjęcia stosownych środków ostrożności.

W obliczu nadchodzącego żywiołu, warto przypomnieć mieszkańcom o konieczności zabezpieczenia wszystkiego, co może zostać porwane przez wiatr, a także o unikaniu niepotrzebnego wychodzenia z domu. Zapewnienie bezpieczeństwa sobie i swoim bliskim powinno być priorytetem w nadchodzące godziny.


Na podstawie: UM Chrzanów