UM Trzebinia: Rozpoczyna się remont Dworu Zieleniewskich
Historyczne serce Trzebini przechodzi metamorfozę. Znany z wielowiekowej historii Dwór Zieleniewskich wkracza w nową erę dzięki gruntownej renowacji. Czy to początek jego drugiej młodości?
  • Rozpoczęcie renowacji Dworu Zieleniewskich w Trzebini przez doświadczoną firmę Kamieniarka.
  • Planowane prace remontowe mają trwać trzy miesiące i obejmują wymianę stolarki, orynnowania oraz odnowienie elewacji.
  • Wydarzenia kulturalne mają być kontynuowane pomimo prac remontowych.
  • Pozyskanie znacznych środków z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków na remont.

W Trzebini rozpoczyna się ważne przedsięwzięcie mające na celu odnowienie jednego z cennych zabytków miasta – Dworu Zieleniewskich. Inwestycja ta jest realizowana przez renomowaną firmę Kamieniarka, znana z wielu udanych projektów konserwatorskich, takich jak renowacja Zespołu Pałacowo-Parkowego w Młoszowej czy prace przy zamku Książ w Wałbrzychu.

Dwór Zieleniewskich, którego początki datowane są na XIV wiek, jest nie tylko świadkiem bogatej historii regionu, ale także miejscem, gdzie kultura nadal tętni życiem. Nic więc dziwnego, że planowane prace remontowe, pomimo ich niezbędności, budzą pewne zaniepokojenie odnośnie dostępności obiektu dla organizowanych tam wydarzeń kulturalnych. Mirosław Witoń, kierownik Dworu, uspokaja jednak: - Aczkolwiek utrudnień, szczególnie w momencie wymiany okien, pewnie nie unikniemy. Tak postaramy się jednak wszystko zorganizować, by zaplanowane wydarzenia się odbyły.

Finansowanie remontu zdaje się nie być przeszkodą – z budżetu projektu wynoszącego 795 153 zł, aż 779 250 zł zostało pozyskane przez gminę w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Prace, które mają potrwać trzy miesiące, przyczynią się do zabezpieczenia obiektu na kolejne lata.

Burmistrz Trzebini, Jarosław Okoczuk, nie kryje optymizmu związanego z renowacją: - Zlecone prace pozwolą na zachowanie naszego pięknego zabytku na kolejne lata. Pozwolą także na dalsze użytkowanie i udostępnianie go mieszkańcom. Jestem przekonany, że Dwór Zieleniewskich będzie służył miastu i jego mieszkańcom przez wiele kolejnych lat. Warto dodać, że Dwór Zieleniewski, już wcześniej przeszedł istotną transformację stając się własnością Gminy Trzebinia w 1991 roku i od tej pory sukcesywnie odzyskuje swój dawny blask.

Znad progów Dworu Zieleniewskich, który był świadkiem zmieniających się epok i właścicieli, nadal dobiegają echa przeszłości. Odrestaurowany, będzie mógł kontynuować swoją misję jako centrum kultury i historii dla obecnych i przyszłych pokoleń mieszkańców Trzebini.


Według informacji z: UM Trzebinia