Ubezpieczenie roweru — co trzeba o nim wiedzieć? Jak znaleźć najlepszą ofertę?

Jazda na rowerze jest obecnie bardzo popularna. Jednoślady są znacznie tańsze w utrzymaniu niż samochody, a dodatkowo pozwalają nam troszczyć się jednocześnie o środowisko i swoją kondycję fizyczną. Rowerzysta jest jednak takim samym uczestnikiem ruchu jak kierowca samochodu i choć nie musi posiadać żadnego ubezpieczenia, to polisa jest opłacalną inwestycją, zwłaszcza jeżeli korzysta się z tego środka transportu na co dzień. Co warto wiedzieć o ubezpieczeniu roweru i jak znaleźć najlepszą dla siebie ofertę? Podpowiadamy.

Co trzeba wiedzieć o ubezpieczeniu roweru?

Ubezpieczenie roweru różni się od obowiązkowej dla kierowców polisy OC przede wszystkim zakresem ochrony. Dla auta jest ściśle określone przez przepisy, a dla jednośladu każdy ubezpieczyciel ustala swoje własne warunki. Z tego powodu przed zakupem konkretnego produktu, warto zastanowić się, jakie zabezpieczenie chcemy otrzymać.

Jednym z najczęściej wybieranych jest ubezpieczenie roweru od kradzieży. Tutaj warto jednak sprawdzić Ogólne Warunki Umowy, ponieważ może się w nich pojawić zapis informujący o tym, jak od momentu wykupienia polisy właściciel jest zobligowany do zabezpieczenia swojego jednośladu. Brak odpowiednich systemów może skutkować odmową wypłaty roszczeń.

Kolejnym produktem jest polisa NNW, czyli od następstw nieszczęśliwych wypadków, która chroni rannego rowerzystę w razie upadku lub zdarzenia na drodze i gwarantuje mu wypłatę odszkodowania. Z kolei, aby to rowerzysta był chroniony w razie gdyby to on uszkodził samochód lub wjechał w innego uczestnika ruchu, powinien wykupić polisę od odpowiedzialności cywilnej OC. Przed zakupem konkretnego produktu, warto również zwrócić uwagę na tzw. włączenia, czyli okoliczności, w których pieniądze nie zostaną wypłacone.

Od czego zależy cena ubezpieczenia roweru?

Cena polisy jest uzależniona od kilku czynników. Przede wszystkim od zakresu ochrony — im więcej dodatkowych produktów wybierzemy, tym więcej zapłacimy. W przypadku ubezpieczenia roweru cena jest uzależniona od wysokości polisy. Niektóre mogą sięgać nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Istotny dla ceny tego produktu może być również zakres terytorialny, a także okres obowiązywania ochrony.

Żeby sprawdzić ceny oferowane przez poszczególne firmy można posłużyć się specjalnym kalkulatorem polis. Jest to proste narzędzie, które umożliwia wybranie najkorzystniejszej dla nas oferty. Na takiej stronie wystarczy wypełnić kilka podstawowych danych, a kalkulator znajdzie najlepszą dla nas propozycję.