domy z bala klejonego

W dzisiejszych czasach szukamy rozwiązań, które mogłyby znacząco wpłynąć na ekologiczność, energooszczędność i trwałość danych inwestycji. Jeśli w grę wchodzi budownictwo, dbamy o to w sposób szczególny, bo w końcu mają to być rozwiązania na długie lata. Materiałem, jaki wykorzystywany jest coraz częściej do budowy jest bal klejony. Murowane domy odchodzą do lamusa, a to właśnie drewno stanowi wybór, po który sięga znaczna część odbiorców. Skąd więc takie zainteresowanie tym materiałem? Jak ono powstaje i co decyduje o jego doskonałych parametrach?

Czym są bale klejone?

Bale klejone, jak sama nazwa mówi to warstwowo klejone, a następnie sprasowane pod ciśnieniem drewniane lamele, które to tworzą belki o odpowiedniej grubości i długości. Kluczowe znaczenie w ich tworzeniu mają wysokiej jakości materiały, które muszą posiadać wysokiej jakości certyfikowane drewno. Czy rodzaj drewna ma znaczenie? Oczywiście, że tak. Można zdecydować się na drewno świerkowe, jodłowe, sosnowe czy na przykład modrzewiowe. Każde różni się ceną, dlatego też zazwyczaj to ona właśnie odgrywa nadrzędną rolę przy podjęciu stosownej decyzji. Istotne znaczenie ma to, by zwrócić uwagę na firmę, która takie materiały oferuje, bo od nich zależy trwałość i jakość samego budynku. Drewno powinno być poddane suszeniu, tak, aby mogło ono uzyskać jak najmniejszy stopień wilgotności - najlepiej, by miało ono poniżej 19% , a przy tym cechowało się ono niską kurczliwością. W ten sposób całość nie zmienia swojego kształtu, nie kurczy się, jak również i nie pęka, co odgrywa niezwykle ważną rolę w całym procesie tworzenia doskonałej jakości materiału. Co dalej? Kolejnym, bardzo ważnym krokiem jest usuwanie wszelkich nierówności, a więc czarnych sęków, zbutwiałych miejsc, pęcherzy żywicznych, sinizn, jak również i owadzich chodników. Tak przygotowane łączone jest za pomocą specjalnego kleju, jak również i prasy, aby można było uzyskać z tego prostokątny bal.

Wybierając materiał, zwraca się przede wszystkim uwagę na klasę wytrzymałości. Dobiera się go zawsze do konkretnego projektu, jak również i od wymagań konstrukcyjnych budynku. Wiadomo bowiem, że zupełnie inne drewno będzie potrzebne do zrobienia wiaty, inne do stworzenia budynku mieszkalnego domyhbe.pl/pl/oferta-domow, a jeszcze inne do wybudowania dużego obiektu.

Domy z bala klejonego - cechy charakterystyczne

Stawiając na domy z bala klejonego, wybrać można najlepszy materiał do budowy takich właśnie budynków, bowiem cechuje się on doskonałymi właściwościami. Co więc przemawia za tym, by na niego stawiać? Po pierwsze, doskonała izolacyjność cieplna budynku. Dzięki temu, że nie ma tutaj mostków termicznych, utrzymany zostaje wysoki komfort cieplny we wnętrzu. W Polsce sezon grzewczy trwa praktycznie osiem miesięcy. Żyjemy więc w stosunkowo chłodnym klimacie, co sprawia, że poszukujemy rozwiązań, które pomogą nam ograniczyć wydatki na ogrzewanie. W takich domach, ciepło pozostaje dłużej w budynku w okresie chłodnym, a chłód zostaje zachowany dłużej w czasie letnim. Takie domy to także pełna ekologiczność. Nie mamy tutaj materiałów, które wpływają na szkody dla środowiska, ale wybieramy rozwiązania, które są w pełni naturalne i które łącznie z klejem można uznać za rozwiązania w pełni ekologiczne. Oczywiście istotne znaczenie ma także i wygląd domów. Te bez wątpienia prezentują się zdecydowanie bardziej okazale, niż te murowane, dlatego też dla zwolenników drewnianych dodatków, będą one wyśmienitą do zastosowania opcją. I na sam koniec oczywiście cena i szybkość. Takie domy z bala klejonego domyhbe.pl/pl/realizacje można postawić zdecydowanie szybciej, niż domy murowane. Tutaj na ich stawianie nie ma wpływu zmienna pogoda, tutaj nie ma prac, które wymagają wielu miesięcy działań pracowników. Gotowy dom może powstać w bardzo szybkim czasie. A sama cena? Końcowa jest z pewnością zdecydowanie niższa, niż taka dotycząca domu murowanego.

Współpraca z profesjonalną firmą

Jednym z kluczowych elementów, o którym należy pamiętać jest współpraca z odpowiednią firmą, która takie domy z bala klejonego stawia. Jak wiadomo, jest to inwestycja na całe niemal życie, a więc każdemu powinno zależeć na tym, by postawić obiekt, który będzie wręcz niezniszczalny. Jest to możliwe, ale tylko wtedy, gdy dobrane zostanie dobrej jakości drewno, a do tego również i konkretna praca firmy, która w tym się specjalizuje.

W tej kwestii nie szukajmy oszczędności na siłę i nie starajmy się wybierać niszowych firm, bo to będzie nas kosztować w przyszłości kolejne wydatki. Profesjonalna firma posiada i renomę, ma doświadczenie, działa na najlepszych materiałach, a do tego posiada w swoich szeregach fachowców, którzy wykonują swoje prace na najwyższym poziomie. To stanowi rzecz priorytetową i na niej właśnie należy się skupić stawiając na dom marzeń wykonany z bala klejonego.