domy z drewna klejonego projekty

Wykorzystanie drewna cieszy się z roku na rok coraz to większą popularnością. Powstające konstrukcje drewniane zyskują swoich zwolenników i zainteresowanie takimi usługami wciąż wzrasta. Mówiąc jednak o drewnie i tutaj wyróżnić możemy różnego rodzaju rozwiązania. Jedną z dostępnych opcji jest drewno klejone, które to stanowi bardzo dobry wybór dla domów jednorodzinnych, ale również i innego rodzaju obiektów. W tym artykule chcielibyśmy skupić się na ukazaniu zalet drewna klejonego i zwróceniu uwagi na tworzone projekty oraz wykonane realizacje, a to wszystko w oparciu o porównanie z drewnem litym.

Domy z drewna klejonego

Branża nieruchomości znacząco się zmienia i wciąż ewoluuje. To wszystko sprawia, że wybierać można stale nowe rozwiązania, które jeszcze bardziej są w stanie spełnić nasze potrzeby i oczekiwania. Drewniane konstrukcje od kilku lat coraz bardziej wypierają murowane budownictwo. Dlaczego? Bo są tańsze, bo pozwalają postawić na ekologiczność, energooszczędność, a do tego i szybki czas realizacji zadania. Przeglądając domy z drewna klejonego konsbud.com/oferta-konsbud/system-hbe w wykonanych realizacjach, te praktycznie niczym nie muszą różnić się od klasycznie wyglądających domów, tyle że są one tańsze w wykonaniu. Jeśli mamy wybór - jesteśmy pewni, że drewno klejone to najlepsza z możliwych dla każdego inwestycja.

Wybór drewna litego a klejonego

Chcąc postawić na odpowiedni rodzaj drewna, warto przyjrzeć mu się nieco bliżej, tak, aby mieć pewność, czy dane rozwiązanie okaże się być dobrym wyborem. Drewno lite jest naturalnym surowcem, który otrzymuje się ze ściętych drzew, poddając go obróbce zewnętrznej. Drewno klejone to tworzywo drewniane, ale ma zdecydowanie lepsze właściwości mechaniczne. Drewno lite cały czas pracuje, przez co narażone jest ono na liczne pęknięcia i kurczenie. Co więcej, nie wysycha odpowiednio przed jego wykorzystaniem, a schnie po jego zamontowaniu. Drewno klejone ma doskonale właściwości. Tworzone jest ono poprzez łączenie za pomocą specjalnego kleju cienkich desek, które zwane są lamelami. Są one poddawane suszeniu, aż osiągną wilgotność około 8 - 12% i dopiero wtedy mogą być wykorzystane jako materiał budowlany do tworzenia domów.

Cechy drewna klejonego

Jeśli zdecydujemy się na drewno klejone, z pewnością warto poznać najważniejsze cechy, które decydują o tym, że jest to jak najbardziej dobry wybór. To, co więc świadczy o ich doskonałych parametrach i co stanowi formę idealnego materiału budowlanego, to przede wszystkim wysoka wytrzymałość, jak również i stabilność materiału, a więc kwestie nadrzędne, by móc cieszyć się solidnością tworzonej konstrukcji. To, co ważne, to także brak skłonności do powstawania pęknięć, brak jakichkolwiek wypaczeń w strukturze drewna, a do tego duża ognioodporność. Drewno klejone ma także odpowiednią wilgotność, jest lekkie, zapewnia w otoczeniu ciepło, a do tego, co ważne, nie wymaga zastosowania jakiejkolwiek chemicznej ochrony tego materiału. Jeśli więc domy z drewna klejonego konsbud.com/drewno-klejone to na pewno taka inwestycja okaże się być strzałem w dziesiątkę.

Co z drewnem litym, czyli czym się ono różni?

Mówiąc o drewnie klejonym, na pewno warto zwrócić i przy tym uwagę na drewno lite. Czym to się charakteryzuje i jednocześnie co jest podobieństwem, a co różnicą dla drewna klejonego? Na pewno jest ono wytrzymałe, co zapewnia wykorzystanie go jako solidnego materiału do powstawania różnego rodzaju konstrukcji. Niestety, ale posiada jednak ono częste wypaczenia i wykręcenia w strukturze drewna, ma zbyt dużą wilgotność, pojawiają się na nim liczne pęknięcia. Co ważne, aby zabezpieczyć drewno, należy zastosować środki chemiczne. I faktem jest, że wygląda niezwykle naturalnie, zapewnia ciepły wygląd i daje klimat, to jednak mimo tego, że także jest ekologiczne i solidne, w porównaniu z drewnem klejonym jest dużo słabszym produktem, by wykorzystać go, jako materiał budowlany.

Jaki gatunek drzew wykorzystuje się do produkcji drewna?

Można tutaj wybrać różne gatunki, gdzie jedne sprawdzą się zdecydowanie lepiej, inne z kolei nieco gorzej. Jeśli chodzi o drewno lite, tutaj wykorzystać można zarówno drzewa iglaste, jak również i liściaste. W przypadku zaś drewna klejonego, wybiera się jedynie spośród dwóch propozycji, a mianowicie świerku i sosny. Dlaczego? Bo domy z drewna klejonego mają być przede wszystkim mocne, solidne i wytrzymałe, a to właśnie drzewo jest w stanie im to zapewnić. Ma ono doskonałą wytrzymałość, jest jasne, co wpływa znacząco na walory estetyczne, a do tego stosunkowo wolno przyjmuje wilgoć, co sprawia, że praca drewna przy zmiennej wilgotności powietrza jest dość umiarkowana.

Jeśli wybieramy odpowiedni materiał, z pewnością drewno klejone stanowi doskonały wybór dla wszystkich osób zainteresowanych inwestycjami budowlanymi. Domy z drewna klejonego to jakość piękno i funkcjonalność, jaką można zobaczyć w realizacjach wielu projektów profesjonalnych firm, które tego typu rozwiązaniami się zajmują.