zdrowa herbata

Dla współczesnego człowieka herbata nie jest już tylko napojem, ale powodem, dla którego możemy odpocząć przez pięć lub dziesięć minut. Chiny, Indie, Japonia walczą o historyczne korzenie herbaty - i wszyscy tam uważają ten napój za część kultury narodowej. Trudno wymienić rok, a nawet wiek, w którym człowiek po raz pierwszy spróbował aromatu herbaty (ale z czasem napój ten zyskał niespotykaną popularność na całym świecie i dla wielu stał się niezastąpionym napojem. Wielu uważa, że przyjemnym rytuałem jest nie tylko picie herbaty, ale i jej zaparzanie. Picie herbaty może dawać korzyści zdrowotne i psychiczne, ale tylko wtedy, kiedy pijemy ją w prawidłowy sposób.

Przydatne właściwości herbaty

Głównym korzystnym działaniem herbaty na organizm jest ochrona przed chorobami. Dodatkowo duża ilość przeciwutleniaczy zawartych w herbacie spowalnia procesy starzenia się organizmu. Zawartość fluoru w liściach herbaty pomaga wzmocnić ludzkie zęby, kości i paznokcie. Kofeina, która w czarnej herbacie poprawia metabolizm, zwiększa aktywność i wspomaga odchudzanie. Witamina P, znajdująca się również w liściach herbaty, wzmacnia naczynia krwionośne. Ważne jest nie tylko spożywanie herbaty, ale także sposób, w jaki to robimy. Spokojne picie herbaty (i nieprzełykanie płynu w pośpiechu) pomaga odprężyć organizm i usprawnić pracę układu oddechowego (oddech staje się spokojniejszy i głębszy). Zwiększa to zużycie tlenu i stymuluje aktywność mózgu. Mimo całej przydatności tego produktu nie każdy może go pić (szczególnie w dużych ilościach). Dotyczy to przede wszystkim dzieci. Herbata działająca moczopędnie, dlatego może zwiększyć obciążenie nerek i serca dziecka. Kobiety w ciąży również nie powinny pić herbaty, ponieważ kofeina zawarta w liściach herbaty może niekorzystnie wpływać na rozwój płodu. Nie zaleca się również nadużywania herbaty pacjentom z wrzodami żołądka, patologią dwunastnicy i wysoką kwasowością żołądka. U pacjentów z nadciśnieniem i miażdżycą warto powstrzymać się od częstego picia herbaty. Nie należy pić herbaty przed snem, ponieważ pobudzające działanie aromatów i kofeiny może powodować problemy ze snem. Jeżeli jednak nie występują żadne przeciwwskazania, picie herbaty jest prawie tak samo zdrowe, jak catering dietetyczny Chrzanów.

Błędy w piciu herbaty

Najczęstszym błędem przy piciu herbaty jest spożywanie jej w nieodpowiedniej temperaturze. Nie należy pić zbyt gorącej herbaty, ponieważ może to prowadzić do bólu w gardle i układzie pokarmowym. Jednocześnie nie zaleca się picia jej na zimno, ponieważ taka herbata może powodować bóle głowy i bezsenność. Nie warto parzyć herbaty wielokrotnie - po pierwszym zaparzeniu liście herbaty tracą wszystkie swoje właściwości. Nie powinniśmy pić herbaty bezpośrednio po posiłku i bezpośrednio przed nim. Taniny zawarte w herbacie powodują zmiany w strukturze białka i żelaza, które następnie nie będą odpowiednio przyswojone przez organizm. Z tego samego powodu lekarstw nie należy popijać herbatą - taniny zaburzają optymalne wchłanianie leków. Co więcej, nie warto łączyć herbaty z napojami alkoholowymi, ponieważ wpływa to negatywnie na funkcjonowanie nerek.