To będzie największy tego typu system zniżek dla mieszkańców w naszym regionie. Sto dni od objęcia funkcji burmistrza Jarosław Okoczuk przedstawił główne założenia i plan wdrożenia Karty Trzebińskiej - systemu zniżek dla osób, które płacą podatki na terenie gminy Trzebinia. Był to jeden z ważniejszych punktów zapowiadanych już w kampanii wyborczej Jarosława Okoczuka.

konferencja prasowa 5 marca 2019

 

- Podstawowym celem Karty Trzebińskiej nie jest rozdawnictwo publicznych pieniędzy, ale realizacja trzech założeń. System ma być zachętą do płacenia podatków w gminie Trzebinia i podejmowania aktywności zawodowej przez mieszkańców, jak również podziękowaniem za współudział w budowaniu gminy oraz nagrodą za „dorzucanie się” do budżetu, z którego korzysta ogół mieszkańców. Karta Trzebińska to inwestycja, która zwróci się wszystkim – podkreśla Jarosław Okoczuk, burmistrz Trzebini.

 

Etap pierwszy: Mała Karta Trzebińska

Zgodnie z przyjętym harmonogramem, wdrożenie systemu w gminie ma być podzielone na dwa etapy. Z możliwości nowego systemu jako pierwsi skorzystają uczniowie szkół każdego szczebla z terenu gminy. Nazwany Małą Kartą Trzebińską pilotaż programu ma ruszyć pod koniec czerwca br. W jego ramach dzieci i młodzież skorzystają z ulg i zniżek przygotowanych przez instytucje i jednostki gminy, czyli m.in. Trzebińskie Centrum Kultury i działające w jego ramach Kino „Sokół” czy Krytą Pływalnię „Aqua Planet” w Trzebini. Specjalna oferta będzie czekać również na dzieci i młodzież odwiedzające Balaton. W jaki sposób można będzie ją otrzymać?

- Pilotażowa Mała Karta Trzebińska będzie weryfikowana na podstawie legitymacji szkolnych. W tym dokumencie znajdują się informacje o szkole, do której uczęszcza dziecko oraz jego adres zamieszkania. To ważne, ponieważ nie zawsze mieszkańcy Trzebini wybierają ofertę szkół z naszej gminy, choć chcemy ich do tego jeszcze mocniej zachęcać, także poprzez Kartę Trzebińską – wyjaśnia wiceburmistrz Anita Lipnicka, która odpowiada w gminie za sprawy społeczne, w tym m.in. edukację. Wiceburmistrz zapewnia jednak, że w pierwszych latach z Karty Trzebińskiej będą mogli korzystać wszyscy niepełnoletni mieszkańcy gminy od 7 roku życia oraz wszyscy uczniowie szkół znajdujących się na terenie gminy, ale pochodzący z innych miejscowości, jak Chrzanów czy Libiąż.

 karta trzebinska poglad

Karta Trzebińska dla płacących podatki w gminie.

Pełna funkcjonalność systemu zapowiadana jest na ostatni kwartał bieżącego roku. Wówczas do rąk mieszkańców płacących podatek dochodowy w gminie ma trafi plastikowy nośnik Karty Trzebińskiej – poświadczenie prawa do zniżek m.in. w komunikacji, instytucjach kultury i rekreacji oraz wielu komercyjnych punktach usługowych. Karta ma być wydawana na wniosek mieszkańców, którzy fakt opłacania podatku dochodowego udokumentują przedstawiając pierwszą stronę deklaracji PIT za 2018 rok.

- Dlatego już teraz apelujemy do mieszkańców, którzy faktycznie zamieszkują naszą gminę, ale są zameldowani w innych miejscowościach. Do deklaracji PIT wpisuje się adres zamieszkania na dzień 31 grudnia roku, którego dotyczy rozliczenie, warto więc wpisać właśnie adres trzebiński, skoro tu realnie mieszkamy. Dzięki temu zwiększymy dochody budżetu, a mieszkańcy będą mogli skorzystać ze zniżek w ramach Karty Trzebińskiej – zachęca burmistrz Jarosław Okoczuk.

Warto dodać, że w ostatnich trzech latach średni poziom wpływów z podatku dochodowego (PIT) w budżecie gminy stanowił niespełna 23% wszystkich dochodów. W najbliższych latach prognozowane wpływy mają przekroczyć 25%, czyli ponad jedną czwartą wszystkich środków, które wpływają do budżetu gminy.

 

Prace ruszają już teraz.

Już niebawem - bo jeszcze w marcu - ma ruszyć konkurs „Moja Karta Trzebińska”, skierowany do uczniów szkół z terenu gminy Trzebinia. Będzie miał on charakter informacyjny i promocyjny i zostanie podzielony na kilka kategorii wiekowych. Także w marcu ma zostać powołany Okrągły Stół Przedsiębiorców, który, jako organ doradczy burmistrza, będzie miał za zadanie przygotować mechanizmy i kryteria dołączania do systemu Karty Trzebińskiej przez lokalnych przedsiębiorców.

Jeszcze w tym półroczu mamy poznać projekt plastikowego nośnika karty oraz poszerzoną ofertę zniżek z uwzględnieniem propozycji od lokalnych przedsiębiorców. Z kolei na maj zaplanowano przedstawienie oferty zniżek dla posiadaczy Małej Karty Trzebińskiej.

Ostateczny model funkcjonowania Karty Trzebińskiej z uwzględnieniem wniosków z pilotażu, wraz z całościową ofertą, zostanie zaprezentowany we wrześniu tego roku.

 

ZOBACZ prezentację.

RADIO KRAKÓW- artykuł pn. "Rusza Karta trzebińska"

Kronika TVP Kraków (od minuty 6:28)

Portal Ziemi Chrzanowskiej Przełom