W świecie rur nierdzewnych, jak w każdym nie homogenicznym towarze, możemy napotkać zarówno towar doskonałej jakości, jak i kwasówki, które nie nadają się do niczego. Pierwsze można by postawić w Międzynarodowym Biurze Wag i Miar w Sèvres, drugie zaś ewentualnie posłużą jako broń wożona w bagażniku. Jak ocenić jakość, które rury kwasoodporne powinniśmy wybrać? U kogo kupić by nie dać się oszukać? Jeśli trapią Cię te pytania, jesteś w dobrym miejscu.

Stal nierdzewna w Twojej wyszukiwarce.

Zacznijmy od tego gdzie szukać wiedzy oraz jak znaleźć idealnego dostawcę rur ze stali nierdzewnej. Owszem, można wpisać w wyszukiwarce Google “rury kwasoodporne warszawa”. Inną alternatywą jest klasyczne odezwanie się do hurtowni stali. Pozwól, że opiszę szerzej obie opcje.

  • Wyszukiwarka. Załóżmy, że szukasz rury aluminiowej, możesz wpisać żądany produkt + miasto, w którym się znajdujesz, np. “rury ze stali nierdzewnej Warszawa”. Dlaczego wpisujesz z miastem? Kwasówki, to towar trudny w wysyłce. Chcemy znaleźć produkt w najbliższej okolicy. Możemy szukać w Google, a możemy od razu spróbować na Allegro i OLX. Te dwa serwisy pozwolą Ci zaznaczyć lokalizację towaru, a nawet kilometrowy zasięg wokół Twojego miasta. Ta opcja powinna pozwolić nam znaleźć towar tanio. Dlaczego? Często ludzie wyprzedają sprzęt, który im zalega i nie jest potrzeby. Sam fakt, że przyjedziemy po niego jest naszym dużym atutem. Musimy natomiast uważać na jakość. Poprośmy o dokładny opis kupowanej stali, najlepiej wraz z informacją w jaki sposób sprzedający wszedł w jej posiadanie. Nie bójmy się także poprosić o dokładne zdjęcia. Jeśli sprzedający będzie się migał, mamy jasny sygnał, że coś jest nie tak i wycofajmy się z transakcji.
  • Hurtownia stali. Klasyczny sposób, dzwonimy do pracownika hurtowni i prosimy o ofertę uwzględniającą nasze potrzeby. Pamiętajmy, że pracownik to też człowiek, możemy próbować negocjować z nim przynajmniej cenę. Hurtownie są przyzwyczajone, że inne firmy kupują od nich na fakturę z opóźnionym terminem płatności. My możemy spróbować wynegocjować lepszą cenę, argumentując to faktem płacenia od razu gotówką. W tym wypadku nie ponosimy raczej ryzyka kupienia wadliwego towaru, jeśli się tak zdarzy, mamy możliwość zwrotu lub reklamacji. Problemem może być cena. Jeśli kupujemy niewiele owej stali, nie mamy dobrej pozycji negocjacyjnej.

Rura, rurze nierówna

Jak kupić porządną stal nierdzewną

Zasad jest kilka, w zależność od miejsca zakupu. Jeśli kupujemy towar z drugiej ręki (Allegro, OLX, Gumtree, etc.) to musimy być ekstra uważni. Przede wszystkim raczej nie szukajmy tam stali najwyższej jakości. Być może taką znajdziemy, jednak ryzyko zostania oszukanym jest za duża. Prośmy o dokładne zdjęcia, ze zbliżeniami. W ten sposób zaoszczędzimy sobie czasu i kosztów paliwa, gdyż od razu wyłapiemy duże wady towaru. Jeśli oglądamy go na żywo, nie skończmy na pobieżnym przejrzeniu pierwszej warstwy stali. Dokładnie obejrzyjmy losowo wybrane elementy.

Jeśli nabywamy towar z hurtowni, jesteśmy w dość dobrej pozycji, szczególnie jeśli kupujemy jako osoba fizyczna. Mamy wówczas zapewnioną prawną ochronę. Jeśli zaś jesteśmy firmą, zakres naszych praw jest nieco mniejszy. Hurtownia musi dostarczyć nam dokładnie taki towar na jaki się umówiliśmy. Po dostarczeniu nam stali, sprawdźmy dokładnie czy oznaczenia na niej zgadzają się z fakturą. Czy nie brakuje żadnych elementów, po podpisaniu odbioru prawdopodobnie nie będziemy w stanie zareklamować braków.

Bez względu na to od kogo kupujemy, kierujmy się zdrowym rozsądkiem i nigdy nie kupujmy na ostatnią chwilę, wówczas ryzyko popełnienia błędów jest ogromne.

Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.