Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego raportuje wstrząsy w Chrzanowie z 21 marca
Niezwykła aktywność sejsmiczna w naszym regionie wywołuje pytania i niepokój wśród mieszkańców. W ciągu ostatnich dwóch dni, lokalne centra zarządzania kryzysowego odnotowały serię wstrząsów, które mogą mieć wpływ na nasze codzienne życie. Przekazujemy najistotniejsze informacje, abyście byli na bieżąco z sytuacją i mogli odpowiednio reagować.
  1. Seria wstrząsów zarejestrowana między 20 a 21 marca, o różnych magnitudach, z największym wstrząsem o energii 3 x 106J.
  2. Obszar górniczy ZG "Janina" w Libiążu oraz ZG "Sobieski" w Jaworznie jako źródła wstrząsów.
  3. Wstrząsy o magnitudach od 1,84 do 2,37 w skali Richtera.
  4. Informacje potwierdzone przez zakład Geologii i Geofizyki Głównego Instytutu Górniczego w Katowicach.

W ciągu ostatniego dnia, mieszkańcy naszego regionu mogli odczuć niepokojące drgania pod nogami. Chociaż wielu z nas może kojarzyć wstrząsy sejsmiczne z odległymi, egzotycznymi miejscami, nie jest to zjawisko obce także naszemu terenowi, szczególnie w kontekście działalności górniczej.

Zanotowane wstrząsy miały miejsce w różnych godzinach, zaczynając od rana 20 marca, a kończąc na wczesnych godzinach 21 marca. Zjawiska te nie były jednorodne – najmniejszy wstrząs miał energię 2 x 105J i magnitudę 2,21, podczas gdy największy osiągnął energię 3 x 106J i magnitudę 2,16 w skali Richtera. To, co łączy te zdarzenia, to ich źródło – aktywność górnicza w naszym regionie, a dokładniej w obszarze górniczym ZG "Janina" w Libiążu oraz ZG "Sobieski" w Jaworznie.

Ważne jest, abyśmy, jako mieszkańcy regionu dotkniętego wstrząsami, byli świadomi potencjalnych zagrożeń i odpowiednio reagowali na nie. Informacje o wstrząsach oraz ich źródłach, uzyskane z zakładu Geologii i Geofizyki Głównego Instytutu Górniczego w Katowicach, podkreślają znaczenie monitorowania aktywności sejsmicznej w naszym regionie.

Odczuwanie wstrząsów w obszarach górniczych nie jest zjawiskiem rzadkim, jednak każde takie wydarzenie powinno być dla nas przypomnieniem o potrzebie zachowania czujności i dbania o bezpieczeństwo własne oraz naszych bliskich. W obliczu natury, która zawsze może nas zaskoczyć, ważne jest, aby być przygotowanym i zrozumieć, jakie działania podjąć w razie potrzeby.


Na podst. Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego