Przed wyborem zakupienia pościeli nie stoi się za często. Zwykle taka decyzja musi zostać podjęta w sytuacji przeprowadzki lub gdy poprzednia pościel, nie zdaje już egzaminu. Zdarza się też, że zakup nowej pościeli jest powodowany zwykłymi pobudkami estetycznymi. W każdym z tych wypadków warto jednak zwracać uwagę na coś więcej niż piękny wzór. Do rozpatrzenia jest kilka czynników.

 

Dopasowanie rozmiaru

Oczywistą sprawą jest rozmiar pościeli – musi pasować do posiadanej przez nas kołdry i poduszek, a także odpowiednio korespondować z wielkością łóżka. Zaleca się, aby rozmiar kołdry zawsze był odrobinę większy od rozmiarów ramy. W tej sposób nie tylko nasza sypialnia będzie wyglądać efektowniej, ale będziemy też pewni, że kołdry będzie wystarczająco dużo, aby nas całkowicie okryć. Zależy to również od naszych osobistych preferencji – jeśli śpimy z kimś, być może wolimy dwie osobne pościele? W takim wypadku warto pomyśleć o dużym kocu w piękny, pasujący do wystroju pokoju wzór, którym będzie można zaścielić całe łóżko. Są to kwestie do przemyślenia i ustalenia.

 

Odpowiedni materiał

Kolejną sprawą wartą chwili zadumy jest materiał, z którego wykonana będzie nasza nowa pościel. Wbrew pozorom tkanina powlekająca kołdrę i poduszki jest tak samo ważna, jak materiał, z której one same zostały zrobione. Dlaczego? Ponieważ pościel ma bezpośredni kontakt z naszą skórą podczas snu. Oczywiście można zdecydować się na taką z syntetycznego tworzywa, bo nie da się ukryć - ma ona stanowczą przewagę, jeśli chodzi o argumenty finansowe. Jednak warto to przemyśleć i wydać więcej na pościel z włókien naturalnych. Materiały naturalne mają olbrzymią przewagę nad tymi syntetycznymi, ponieważ sztuczne poszewki cechują się słabą wentylacją, a tym samym łatwiej przy nich o podrażnienia skóry wynikające między innymi z nieprzyjemnego, niepotrzebnego pocenia się w nocy.

Najpopularniejszą pościelą naturalną jest ta wykonana w 100% z bawełny. Jest łatwa do utrzymania, ponieważ można prać ją w wysokich temperaturach. Jeśli odstrasza nas konieczność prasowania jej, wtedy na ratunek przychodzi nam bardzo popularna pościel bawełniana o splocie satynowym. Oprócz wszystkich zalet bawełny satyna dodaje pościeli połyskującego efektu przypominającego jedwab. To nie tylko wizualna zaleta – pościel jest również delikatna w dotyku, a tym samym bardzo przyjemna do spania. Należy ją jednak prać na lewej stronie, aby się nie zniszczyła.

 

Jakie wykończenia powinna mieć pościel?

Najważniejszym szczegółem dobrej pościeli jest kwestia zamka błyskawicznego. Guziki przede wszystkim nie chronią kołdry przed dostaniem się do środka kurzu, poza tym dłużej zabiera ich zapinanie, a na dodatek przy guzikach łatwiej o uszkodzenie poszewki.

Oczywiście zazwyczaj decydującą sprawą w większości jest estetyka pościeli. Na szczęście w sklepach stacjonarnych i internetowych jest niesamowita ilość różnych propozycji, pomysłowe wzornictwo nieraz przekracza wyobrażenia klienta. W tej sprawie nie trzeba się w żaden sposób ograniczać. Wybierzmy to, co nam się podoba i pasuje do wystroju wnętrza.