Krynica Zdrój to średniej wielkości miejscowość uzdrowiskowa położona w Beskidach. Co roku odwiedzają ją tłumy turystów. Nic dziwnego – urokliwe krajobrazy, zdrowotne wody oraz liczne inne atrakcje sprawiają, że w Krynicy każdy podróżnik znajdzie coś dla siebie. Jakie miejsca są szczególnie warte zobaczenia? Sprawdź w poniższym artykule.

  1. Kolejka na Górę Parkową
  2. Spływy pontonowe
  3. Muzeum Nikifora
  4. Park linowy
  5. Ogrody sensoryczne
  6. Noclegi w Krynicy Zdroju

 

Kolejka na Górę Parkową

Z pewnością atrakcją dla całej rodziny jest przejazd kolejką linowo-terenową z centrum Krynicy na Górę Parkową. Przejazd trwa 3 minuty i w jego trakcie można oglądać urokliwe krajobrazy Krynicy Zdroju oraz okolic. Stacja dolna mieści się niedaleko deptaku. Długość trasy po prostej linii wynosi 642 metry, natomiast różnica poziomów wynosi aż 148 metrów. Kolejka ta została zbudowana na tych samych zasadach, co kolej na Gubałówkę, z tym że zawiera wagoniki mieszczące mniejszą ilość osób.

 

Spływy pontonowe

Kolejną atrakcją w Krynicy są spływy pontonowe. Spływ Popradem – rzeką wijącą się w nastrojowych dolinach Żegiestowa i Muszyny z pewnością dostarczy emocji zarówno starszym, jak i nieco młodszym podróżnikom. Wyprawa pontonem to świetne urozmaicenie zarówno wyjazdu rodzinnego czy grupy znajomych, jak też pobytu w sanatorium. Spływy są bezpieczne – odbywają się na profesjonalnym sprzęcie, który jest w pełni przystosowany do górskich warunków, pod opieką wykwalifikowanych instruktorów.

 

Muzeum Nikifora

W Krynicy Zdroju znajduje się Muzeum Nikifora – jednego z najsłynniejszych mieszkańców tego miasta. W willi Romanówka można oglądać kilkadziesiąt prac tego artysty z nurtu prymitywizmu, w tym również obrazy z okresu międzywojennego, które są uznawane za najlepsze w jego twórczości. W muzeum można zobaczyć wiele obrazów wykonanych akwarelą, które przedstawiają m.in. autoportrety, kuchnie, pejzaże górskie z kościołami i cerkwiami, posterunki i urzędy, sceny we wnętrzach kościołów i cerkwi, fabryki dolarów, banki, stacje i dworce kolejowe, architekturę fantastyczną i miejską czy też wille i pensjonaty krynickie. W Romanówce znajdują się również licznie zebrane rzeczy osobiste i pamiątki twórcy, np. kasety na pędzle i farby, własnoręcznie namalowany modlitewnik, a także różne przypadkowe kartki papieru, na których tworzył obrazy.

 

Park linowy

Świetną formą spędzania aktywnego wolnego czasu jest wycieczka do parku linowego. System platform zawieszonych między drzewami i połączonych licznymi przeszkodami jest znakomitą atrakcją zarówno dla dorosłych, jak też młodzieży i starszych dzieci. Krynicki Park Linowy leży u stóp Jaworzyny. Jest w pełni bezpieczny, bowiem nad uczestnikami czuwają doświadczeni instruktorzy, a przy tym dostarcza mnóstwo zabawy i adrenaliny. Przeszkody znajdują się na wysokości od kilku do kilkunastu metrów. Na obszarze parku mieszczą się również liczne atrakcje na małych dzieci, m.in. trampolina oraz mini plac zabaw.

 

Ogrody sensoryczne

W Krynicy Zdroju warto również zwiedzić ogrody sensoryczne, których zadaniem jest intensywne oddziaływanie na różne zmysły odwiedzających. Są one wykorzystywane ponadto do celów edukacyjnych czy terapeutycznych, m.in. dla osób niewidomych, bowiem oddziałują na zmysły pozawzrokowe. Mieszczą się w uzdrowiskowej dzielnicy – na Zapopradzie. Ogrody są bezpłatnie ogólnodostępne dla wszystkich. Są dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami ruchowymi, dzięki czemu sprawdzą się także w przypadku rodzin z małymi dziećmi w wózkach.

Ogród jest podzielony na kilka stref, m.in. zdrowia, zapachu, dźwięku, smaku, zmysłów, a także na strefę zapachowo-dotykową. Różnią się one między sobą przeznaczeniem i wyposażeniem. Przykładowo, w strefie zdrowia znajdują się różnego rodzaju przyrządy do lekkich ćwiczeń fizycznych, a poza tym także piękne kompozycje roślinne. W strefie zapachu jest mnóstwo cudownie pachnących kwiatów i drzew, np. hiacyntów, jodeł, szałwii, tymianku itp. W strefie dźwięku można usłyszeć delikatny szmer wody płynącej w strumieniu, szum drzew, chrzęst żwiru pod nogami czy świergot ptaków. Strefa smaku obfituje w drzewa i krzewy owocowe, m.in. aronii, czereśni, jabłek, malin czy orzechów leszczyny. Część zapachowo-dotykowa jest stworzona w taki sposób, aby rośliny w niej zebrane wydzielały bogate zapachy, a przy tym posiadały różne kształty i faktury kwiatów oraz liści. Ostatnia ze stref – zmysłów jest strefą wieńczącą całość, w której można podziwiać zarówno kompletne bogactwo barw i zapachów ogrodu, jak też piękną panoramę Muszyny.

 

Noclegi w Krynicy Zdroju

Krynica Zdrój to miasto, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Sprawdzi się jako miejsce podróży zarówno dla kuracjuszy nastawionych na odpoczynek i leczenie wodami, jak też dla rodzin z dziećmi, których interesuje spędzenie aktywnego i ciekawego wypoczynku. Dla wszystkich grup znaleźć można w Krynicy różnego rodzaju miejsca noclegowe. Dostępne są noclegi w Krynicy Zdrój w apartamentach i prywatnych pokojach, jak też w hostelach, willach i pensjonatach oraz hotelach o różnym standardzie. W mieście tym znaleźć można pokoje w różnych cenach i przeznaczone dla dowolnej liczby osób – zarówno dla pojedynczych turystów, jak też całych rodzin.

Komentarze   
0 #1 Beata 2019-04-07 21:47
ogrody sensoryczne to trakcja Muszyny :) wystarczyło być w Krynicy, by dopisać szereg innych atrakcji, ale autor o taki wyjazd się nie pokwapił. Szkoda
Cytować
Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.