Dzisiaj do łask ponownie powracają przydomowe oczyszczalnie ścieków. Jeszcze całkiem niedawno kanalizacja była jedyną, dobrą opcją. Dzisiaj wiele osób ze względu na niestabilne ceny ścieków oraz wody rozważa możliwość zakupu przydomowej oczyszczalni. Firmy takie jak FRUKKO dysponują szerokim wyborem różnego rodzaju oczyszczalni przydomowych. Z uwagi na różne technologie może pojawić się kwestia tego czy warto zainwestować w oczyszczalnię biologiczną czy może ekologiczną i czym właściwie to się różni?

Oczyszczalnia ścieków biologiczna

Oczyszczanie ścieków w sposób biologiczny to nowoczesny sposób walki z nieczystościami. Sposób działania oczyszczalni biologicznej jest relatywnie prosty, ponieważ polega to na wykorzystaniu mikroorganizmów do walki z nieczystościami. Bakterie rozkładają odpady, a tym samym przetwarzają dostępny materiał na swoje potrzeby. Co bardzo istotne – oczyszczalnie biologiczne są w pełni bezpieczne dla środowiska, ponieważ są całkowicie odseparowane, czyli oddzielone od otoczenia, a cały proces oczyszczania przebiega w ich wnętrzu.

Oczyszczalnia ścieków ekologiczna

Proces oczyszczania przebiega w zbiorniku gnilnym, który nosi również nazwę osadnika. Działają tam bakterie, które oczyszczają ścieki. Warto jednak wiedzieć, że w przypadku tej oczyszczalni należy stosować regularnie odpowiednie preparaty, które pozwalają uzupełnić ilość mikroorganizmów. Bakterie, drożdże oraz pierwotniaki, znajdujące się w zbiorniku powodują rozkład znajdujących się tam ścieków na proste związki chemiczne oraz wodę, więc stanowią istotny element bez którego nie może odbyć się proces oczyszczania.

Jaką więc wybrać oczyszczalnię?

Dużą zaletą oczyszczalni ekologicznych jest to, że jest oczyszczanie ścieków jest prowadzone w wysokiej jakości, w zgodzie z aktualnymi normami. Porównując na początek koszty łatwo zauważyć, że cena wraz z montażem oczyszczalni biologicznej jest znacznie większa od ekologicznej. Wiele osób z tego też względu decyduje się na zakup ekologicznej. Jeśli jednak chcemy zaoszczędzić w dłuższej perspektywie czasu to powinniśmy rozważyć oczyszczalnię biologicznej, która jest po prostu nowocześniejsza. Oczyszczalnia biologiczna ma również jedną, ogromną zaletę – jest praktycznie bezobsługowa i nie generuje dużych kosztów eksploatacyjnych. Przy podejmowaniu ostatecznej decyzji warto skonsultować te kwestie ze specjalistami z firmy, która od wielu lat montuje przydomowe oczyszczalnie ścieków.

Oczyszczalnia biologiczna czy ekologiczna?